ANRE susţine că în semestrul II va scădea factura medie de energie electrică
ANRE susţine că în semestrul II va scădea factura medie de energie electrică
25 Jun, 2015 22:53
ZIUA de Constanta
1773
Marime text



Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) anunţă populaţia că factura de energie electrică plătită de consumatorul final va scădea în medie cu 0,5 - 1% în semestrul II din acest an, datorită menținerii tarifelor reglementate de energie electrică aprobate prin Ordinul 157/2014 și a impactului reducerii tarifare a contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență. Potrivit ANRE, analiza și calculele de stabilire a coeficientului de indexare a tarifelor reglementate se realizează de ANRE anual/semestrial, conform prevederilor Metodologiei de stabilire a tarifelor aplicate de furnizorii de ultimă instanță clienților finali, aprobată prin Ordinul ANRE nr. 92/ 2015.
De asemenea, Comitetul de reglementare a aprobat modificarea Ordinului ANRE nr. 119/ 2013 privind aprobarea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență și a unor prevederi privind modul de facturare a acesteia. În urma evaluării efectuate de ANRE, conform prevederilor legislației de specialitate, a rezultat o valoare a contribuției pentru semestrul II 2015 egală cu 15,82 lei/MWh, față de valoarea de 18,12 lei/MWh în vigoare începând cu 1 ianuarie 2015, ceea ce reprezintă o reducere cu 12,7%.
"În consecință, menținerea tarifelor reglementate de energie electrică aprobate prin Ordinul 157/2014, precum și impactul reducerii tarifare a contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență, vor conduce la o scădere a facturii medii de energie electrică plătite de consumatorul final cu 0,5 - 1% în semestrul II din acest an", spun cei de la ANRE.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii