Ştiaţi că...? Într-o zi de 4 noiembrie, Barack Obama...
Ştiaţi că...?: Într-o zi de 4 noiembrie, Barack Obama...
04 Nov, 2014 00:00
ZIUA de Constanta
2165
Marime text

De la asistent social, student la Harvard, profesor de drept constituţional şi politician influent, Barack Obama a devenit cel de-al 44-lea preşedinte al Statelor Unite ale Americii, înlocuindu-l pe George W. Bush. În timpul campaniei electorale, a pus accent pe războiul din Irak, pe creşterea independenţei energetice şi pe furnizarea de servicii medicale pentru toate persoanele.
Cu o zi înainte de a fi ales în funcţia de preşedinte al SUA, Obama a aflat că bunica sa, Madelyn, s-a stins din viaţă, după o luptă cu cancerul. După ce rezultatele au fost anunţate, Obama, în faţa a sute de mii de susţinători adunaţi la Chicago, afirma că „schimbarea a sosit în America“, continuând: „Drumul înainte va fi lung. Urcuşul va fi greu. S-ar putea să nu ajungem la capăt într-un an, nici măcar într-un singur mandat. Dar, America, niciodată nu am fost mai plin de speranţă că vom ajunge acolo.“
Născut în Hawaii, Barack Hussein Obama al II-lea, pe numele lui complet, după ce a urmat liceul în statul natal, a plecat în California, pentru a urma cursuri universitare. Primul său discurs în public a fost susţinut în anul 1981, când i-a îndemnat pe americani să nu mai investească în Africa de Sud, pentru a protesta la adresa apartheid-ului, moment în care i-au fost remarcate calităţile de orator.
În ceea ce priveşte viaţa personală, Barack Obama este căsătorit cu Michelle Robinson. Prima lor fiică, Malia, s-a născut în anul 1998, iar a doua, Sasha, în 2001. Opt ani mai târziu, liderul Comitetului Nobel l-a anunţat pe Obama ca laureat al Premiului Nobel pentru Pace, „pentru eforturile extraordinare de îndreptare a diplomaţiei mondiale şi a cooperării între popoare“.
Sursa foto: Wikipedia
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii