23:07 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal Cristiano Ronaldo, 'dubla' pentru Real Madrid in campionatul Spaniei

21 Sep, 2009 10:18 749 Marime text

ronaldo_3.jpgPortughezul Cristiano Ronaldo, cel mai scump jucător al lumii, a reuşit o 'dublă' pentru Real Madrid în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 5-0, în faţa nou-promovatei Xerez, duminică seara, în cadrul etapei a 3-a a campionatului de fotbal al Spaniei.
Cu un buget total echivalent cu salariul pe un an al starului lusitan (9 milioane euro), Xerez a reuşit să ţină piept timp de 75 de minute 'neo-galacticilor', care s-au dezlănţuit, însă, pe finalul jocului. Madrilenii au deschis scorul rapid, prin Cristiano Ronaldo (min.1), dar apoi jocul lor a avut de suferit, în absenţa coordonatorului Xabi Alonso (accidentat). Ronaldo a mărit avantajul gazdelor cu un sfert de oră înainte de finalul jocului (min.75), când Real s-a dezlănţuit şi a mai punctat de trei ori, prin Guti (min.78), Benzema (min.81) şi Van Nistelrooy (min.88).

Sâmbătă, echipa Racing Santander, cu fundaşul român Laszlo Sepsi integralist, a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Malaga. Au marcat: Arana (min.36) şi Morris (min.79) pentru învingători, respectiv, Duda (min.71).

FC Sevilla, adversara campioanei României, Unirea Urziceni, în Liga Campionilor, s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Osasuna, graţie reuşitelor lui Negredo (min.36) şi Kanoute (min.70).

Alte rezultate:

Almeria - Getafe 1-0
A marcat: Michel (47)
Fundaşul român Cosmin Contra a fost doar rezervă.
Athletic Bilbao - Villarreal 3-2
Au marcat: F. Llorente (11, 39), Javi Martinez (58), respectiv, Cani (48), Cazorla (84)
Real Zaragoza - Valladolid 1-2
Au marcat: Jorge Lopez (26), respectiv, Marquitos (3), Sisi (56)
FC Valencia - Sporting Gijon 2-2
Au marcat: Villa (24, 60), respectiv, Barral (7), Arnolin (86)
Meciuri disputate sâmbătă:
Deportivo La Coruna - Espanyol Barcelona 2-3
Au marcat: Adrien (27), Lassad (75), respectiv, Jose Callejon (19), Forlín (41), Verdu (53)
Mallorca - Tenerife 4-0
Au marcat: Mario Suarez (16), Aritz Aduriz (50), Julio Alvarez (58), Webó (88 pen.)
FC Barcelona - Atletico Madrid 5-2

Au marcat: Ibrahimovic (2), Messi (16, 90+4), Alves (30), Keita (41), respectiv, Aguero (45), Forlan (84)
Primele locuri în clasament sunt ocupate de Real Madrid, FC Barcelona şi Athletic Bilbao, cu câte 9 pct, urmate de Mallorca şi FC Valencia - fiecare cu câte 7 pct, FC Sevilla - 6 pct etc.