02:12 28 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal Fara surprize in Cupa Romaniei

22 Sep, 2009 21:36 662 Marime text

florin_costea.jpgPrimele patru dispute din şaisprezecimile Cupei României nu au adus nici o surpriză notabilă, favoritele înaintând in corpore în faza următoare a competiţiei.

Gloria Bistriţă, a obţinut, calificarea în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut de divizionara secundă Dunărea Giurgiu, scor 3-0, prin golurile marcate de Keita 5', Băjenaru 20' şi Coroian 38'. Ardelenii nu s-au agitate pera mult pentru succes, adversarii fiind neinteresaţi de competiţie.

Gaz Metan, a avut cele mai mari emoţii cu CSM Rm. Vâlcea, după ce elevii lui Cristi Puştai şi-au făcut singuri viaţa grea. Oltenii au marcat la singurul lor şut pe poartă, în minutul 91 şi au trimis disputa în prelungiri şi apoi la loviturile de departajare unde au fost însă depăşiţi cu 5-6. Cele două goluri au fost marcate de Boaru 78', respectiv Săraru 91'.

Politehnica Iaşi a profitat de lipsa de interes a celor de la Pandurii Tîrgu Jiu şi s-a impus cu 3-1 într-un meci urmărit de 5000 de spectatori. Gazdele au punctat prin Bratu 24', Bujor 37' şi Bernsjak 90', gorjenii reuşind să reducă din diferenţă prin Rusu 75'.

În sfârşit, Universitatea Craiova a zdrobit echipa secundă a Gloriei Bistriţa prin golurile fraţilor Costea. "Gemenii golului" au marcat în minutele 3', 26', 43' şi 77', deşi Găman fusese eliminate în minutul 13. După pauză oltenii au redus turaţia motoarelor şi au încercat să joace la spectacol deşi tribunele stadionului craiovean au fost aproape goale.

Mâine şi joi au loc celelalte partide din şaisprezecimi.