02:24 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbal HCM a depasit clar UCM Resita

14 Oct, 2009 04:16 684 Marime text

Campioana României îşi continuă marşul triumfal prin Liga Naţională de handbal. Considerat derbiul campionatui, meciul cu Reşiţa a fost transformat repede de marinari într-o formalitate.

După zece minute ezitante, în care adversarii au condus cu 4-2 şi 5-4 iar Popescu a făcut minuni, morişca marinarilor s-a pus în mişcare. La fel ca în meciul din Ligă cu Montpellier, Toma şi compania au împins adversarul înspre propirul semicerc şi au preluat conducerea cu 8-7 în minutul 21. din acel moment partida s-a transformat într-o cursă de urmărire a reşiţenilor, cursă terminată însă dezarmant de prost. HCM s-a distanţat constant pe tabelă, a condus cu 13-11 la pauză şi, excluzând un moment de relaxare din startul mitanului secund, a dominat disputa. Scorul final, 26-20, reflectă diferenţa de valoare iar HCM aşteaptă cu mult optimism meciul de sâmbătă contra ungurilor de la Pick Szeged.