21:51 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A cincea victorie consecutiva

04 Oct, 2004 00:00 490 Marime text

CS Tomis - Astral Posta Calnau 28-25

Cateva sute de persoane prezente ieri dimineata in Sala Sporturilor din Constanta au asistat la un nou spectacol handbalistic, recital oferit de doua dintre cele mai puternice formatii ale Ligii Nationale: CS Tomis Constanta si Astral Posta Calnau. Meciul contand pentru etapa a cincea s-a incheiat cu victoria cu 28-25 a constantencelor antrenate de profesorul Dumitru Musi. CS Tomis a reusit astfel cea de-a cincea victorie consecutiva din actuala editie de campionat si continua sa ocupe primul loc al clasamentului, cu maximum de puncte, 10, si inaintea unor formatii mult mai bine cotate. Formatia noastra a demonstrat ieri inca o data ca este decisa sa isi indeplineasca obiectivele fixate pentru acest sezon (clasarea pe podium si participarea intr-o cupa europeana). Avand in componenta jucatoare de valoare (Olariu, Rambu, Goran), Astral a venit la Constanta decisa sa invinga sau sa obtina cel putin un egal. Gazdele au inceput in forta meciul si, dupa noua minute, Tomis conducea cu scorul de 5-1. Cu sapte-opt minute inainte de finalul primei reprize, oaspetele reusesc sa profite de o relaxare prematura a formatiei din Constanta si rezultatul devine egal, 11-11. Handbalistele de la CS Tomis se trezesc si termina prima jumatate in avantaj, 14-11. Dupa reluarea partidei, impulsionate de incurajarile suporterilor, fetele lui Musi maresc diferenta de pe tabela, ajungand sa conduca in minutul 25, cu 18-11. Meciul este la discretia gazdelor, dar lipsa de experienta competitionala a unora dintre jucatoare duce din nou la momente de relaxare si Astral Posta Calnau reuseste egalarea, 23-23. Finalul de meci apartine insa echipei de pe litoral, care inscrie de cinci ori si primeste doar doua goluri. Scor final 28-25 si CS Tomis ramane neinvinsa dupa cinci etape. Sambata viitoare, elevele lui Musi vor evolua in deplasare la HC Otelul Galati, "lanterna rosie" a campionatului (locul 14, 0 p). CS Tomis isi va sustine insa adevaratele examene in etapele IX-XII, cand va intalni principalele favorite la podium: Rapid Bucuresti, Oltchim Ramnicu Valcea, Silcotub Zalau si Remin Deva.