01:30 28 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Adusi cu picioarele pe pamant

25 Oct, 2004 00:00 586 Marime text

HCM Constanta - Vardar Skopje, 25-26

Victoria incredibila realizata pe 16 octombrie impotriva Barcelonei i-a facut pe handbalistii constanteni sa creada ca nimeni nu le mai poate sta in cale si ca accederea in optimile Champions League va fi realizata fara prea mare truda. In ciuda eforturilor depuse de Aihan Omer de a-si aduce elevii inapoi cu picioarele pe pamant, Paraianu si compania au considerat ca meciul de sambata, cu macedonenii de la Vardar Skopje este dinainte castigat. Au urmat insa 60 de minute de joc in care oaspetii au luptat din rasputeri si au aratat ca stiu handbal, in timp ce constantenii au evoluat timorati si au ratat ocazii monumentale. La finele partidei, tabela de marcaj indica scorul de 26-25 pentru Vardar, iar campionii Romaniei paraseau terenul cu capetele plecate. La inceputul intalnirii insa, cei peste 2000 de spectatori prezenti in Sala Sporturilor erau ferm convinsi ca vor asista la o victorie a favoritilor. In acelasi pacat al mandriei si suficientei au cazut si jucatorii care au intrat in teren aflandu-se inca sub euforia victoriei cu Barcelona. Undeva in capatul salii, 50 de suporteri macedoneni flancati de peste 20 de jandarmi scandau numele favoritilor. Vardar venea dupa un egal pe teren propriu cu Pick Szeged si avea nevoie de o victorie la Constanta pentru a ramane in "cartile" calificarii. Elevii lui Dragan Djukici au aratat inca din primele secunde faptul ca au venit in Romania sa castige, in minutul 13 ei conducand cu scorul de 10-5. "Treziti din pumni", constantenii revin in joc si reduc din diferenta, reusind sa egaleze situatia in minutul 24 (13-13). Elevii lui Omer rateaza insa cu usurinta luandu-l parca la tinta pe goal-keeperul Krasavac. Prima parte a jocului se incheie cu scorul de 15-14 in favoarea macedonenilor. Dupa reluare, HCM pare decisa sa rezolve problema victoriei si preia conducerea. In minutul 40, gazdele conduceau cu 21-17 si nimeni nu mai credea ca formatia "alb-albastra" ar mai putea pierde partida. Au urmat insa 20 de minute de cosmar in care ai nostri au marcat doar patru goluri, iar oaspetii nu mai putin de noua. Fiecare jucator al lui Omer a comis erori copilaresti, de la experimentatul Paraianu si pana la mezinul Giotoiu. Arbitrii sarbi ne-au acordat sase lovituri de la sapte metri, dar Buricea, Adzic, Stavrositu si Tucanu au aruncat slab, fara sanse in fata atentului Krasavac. De partea cealalta, portarii Stanescu si Popescu au prins o zi slaba, amandoi la un loc nereusind sa apere cat a facut-o titularul lui Vardar. Suficienta unora dintre jucatori s-a vazut in momente foarte importante cand acestia au tratat cu superficialitate unele ocazii. Stavrositu a executat cu efect un 7 metri crezand probabil ca in fata sa sta portarul de la Poli Iasi, in timp ce Buricea, Toma si Nicolae au incercat fara succes bolte-spectacol, in situatii de unu la unu. Apararea a evoluat si ea foarte slab, cei care sambata trecuta i-au anihilat pe Jeppesen sau Naghy parand acum fara vlaga in fata excelentilor Kajkanic si Stojanovic. Fluier final si HCM pierde a doua partida de Champions League, calificarea in optimi parand acum un vis indepartat. Sambata viitoare, formatia constanteana merge in Spania pentru a juca impotriva Barcelonei.