22:00 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Arbitrii sarbi au contribuit la victoria ungurilor

11 Oct, 2004 00:00 485 Marime text

Pick Szeged - HCM Constanta 27-24

Campionii au facut spectacol in primul meci al grupei A Champions League, fiind foarte aproape de obtinerea unei victorii * Din pacate, HCM a fost clar defavorizata de arbitrii sarbi, care au dictat impotriva romanilor nu mai putin de zece eliminari nejustificate * Sambata, in etapa a doua a grupei A, echipa noastra va juca pe teren propriu impotriva favoritei FC Barcelona

HCM Constanta a debutat sambata seara in cea mai prestigioasa competitie handbalistica din Europa, intr-un meci disputat in deplasare impotriva vice-campioanei Pick Szeged. Din pacate, in ciuda jocului foarte bun, campionii Romaniei au ratat obtinerea unei victorii, pierzand in fata gazdelor cu scorul de 27-24. Diferenta a facut-o insa, nu valoarea echipelor din teren, ci arbitrajul dubios al cuplului sarb Imbronjev - Grkovici care au favorizat clar gruparea maghiara. Cei doi "cavaleri ai fluierului" au dictat nu mai putin de zece eliminari in tabara constanteana, majoritatea acestor decizii fiind insa exagerata. Mai mult, in minutul 45, HCM a ramas fara capitanul Silviu Baiceanu care a primit trei cartonase rosii pentru trei eliminari, dictate insa foarte usor. De asemenea, cei doi sarbi au incercat sa diminueze si impetuozitatea celui de al doilea pivot, Eremia Paraianu, eliminat si el de doua ori pentru faulturi imaginare. Meciul de la Szeged a inceput la 17.45 ora Romaniei si s-a disputat in prezenta a peste 1000 de spectatori. Spre surprinderea echipei maghiare care pornea din postura de favorita, handbalistii romani au demonstrat imediat ca au venit sa castige intalnirea. HCM a condus ostilitatile, pana in minutul 20, fiind mereu in avantaj de un gol. Din acest moment, la 9-8, a inceput insa "recitalul" sarbilor care in trei minute au eliminat doi constanteni, permitand celor din Szeged sa egaleze si sa preia conducerea. Pe finalul primei reprize, interii constanteni au ratat mai multe ocazii clare de unu la unu si jumatatea de ora s-a incheiat cu rezultatul 16-12 pentru Pick. Baiceanu si compania reintra in minutul 38 in avantaj 18-17 dar Imbronjev si Grkovici isi fac datoria dupa sapte minute, aratandu-i lui Baiceanu cartonasul rosu. In minutul 58, Stavrositu rateaza un sapte metri iar sansele noastre de a egala situatia devin nule. Rezultat final 27-24 si Pick Szeged obtine o victorie nemeritata. Dupa meci, oficialii romani au evidentiat jocul foarte bun al lui HCM, criticand maniera dubioasa de arbitraj a brigazii sarbe. Antrenorul Aihan Omer a declarat: "Pacat, am jucat bine si puteam sa scoatem un rezultat bun. Din nefericire, s-a cunoscut lipsa de experienta a unora dintre jucatorii nostri". O evolutie laudata a fost cea a portarului Ionut Rudi Stanescu, cel care a avut 12 interventii reusite. Acesta a fost dublat foarte bine de Popescu, "rezerva" avand la activ alte cateva parade aplaudate de public. Golurile lui HCM au fost marcate de Stavrositu (6 g - 2 din 7 m), Nicolae (5 g), Toma (4 g), Baiceanu (2 g), Buricea (2 g), Paraianu (2 g), Tucanu (1 g), Timofte (1 g), Sania (1 g). A mai evoluat Ionut Saulescu. Cei mai prolifici marcatori de la Pick Szeged au fost Szabo (7 g - toate din 7 m) si Ilyes (4 g). Sambata, in cea de-a doua etapa a grupei, HCM va juca acasa cu FC Barcelona. Formatia catalana a castigat primul meci din Champions League, trecand cu scorul de 31-22 de macedonenii de la Vardar Skopje.