21:53 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au rezistat eroic

04 Oct, 2004 00:00 684 Marime text

FC National - Farul 2-2

Ramasi fara presedinte executiv si aflati in plina criza dupa "scandalul furosemid", "marinarii" erau considerati sambata, inaintea meciului din Cotroceni, drept o victima sigura a liderului FC National. Mai mult, dupa sase minute de joc, "bancarii" conduceau cu 1-0, iar Farul avea un jucator mai putin, dupa eliminarea portarului George Curca. In ciuda tuturor acestor obstacole, elevii lui Grigoras si-au revenit miraculos si, gratie unei evolutii curajoase, au reusit sa rastoarne toate calculele, obtinand o remiza extrem de importanta. Partida din "Parcul cu Platani" a inceput cat nu se poate mai rau pentru oaspeti. In minutul sase, Savu scapa singur spre poarta constanteana, iar Curca il opreste prin fault, la limita careului. Arbitrul focsanean Ionica Serea acorda penalty pentru gazde si ii arata portarului oaspetilor cartonasul rosu. Ramas fara goal-keeper, Grigoras il scoate din teren pe mijlocasul Iulian Apostol si il introduce pe portarul Vlas. Caramarin executa bine penaltyul si scorul devine 1-0 pentru FC National. In ciuda inferioritatii numerice, Farul se arunca in atac, iar in minutul 31, Liviu Mihai este faultat in careul advers de catre Panc. Serea arata din nou punctul cu var si Cristocea transforma fara probleme, aducand egalitatea pe tabela. Cu doar trei minute inainte de finalul primei reprize, acelasi Caramarin isi aduce echipa in avantaj si parerea generala era ca meciul este jucat. A venit insa reusita de senzatie a lui Mihai Gurita, din minutul 63, balonul expediat de acesta intrand in plasa, in ciuda saltului facut de portarul Popa. Pana la final, ambele echipe au ocazii de gol, dar tabela de scor ramane neschimbata. Desi in zece, Farul joaca bine la mijlocul terenului, iar defensiva isi face datoria. "Marinarii" au chiar ocazia de a obtine toate cele trei puncte puse in joc, dar sutul lui Baicu trece cu putin peste poarta lui National. Rezultat final 2-2 si Farul paraseste cu fruntea sus stadionul Cotroceni, dupa unul dintre cele mai frumoase meciuri facute in actualul tur de campionat.