02:33 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Continua seria de rezultate negative

30 Oct, 2006 00:00 946 Marime text

Gloria Bistrita-Farul Constanta 3-2 (1-0)

Pentru gazde au marcat Sergiu Costea (min. 25 si 83) si Negrean (min. 72, din penalti), in timp ce Farul a punctat prin Tibor Moldovan (min. 74 si 87) * O faza "fierbinte" s-a consumat in minutul 65, atunci cand bistriteanul Sergiu Costea a patruns in careu, unde a fost faultat de fundasul constantean Ion Barbu, care a fost eliminat de catre arbitrul Cristian Balaj * Lovitura de la 11 metri a fost executata de Razvan Paduretu, care a trimis insa mingea in transversala * Inainte de meci, urmarit de circa 300 de spectatori, jucatorii si arbitrii au intrat pe teren cu tricouri si bannere pe care era scris mesajul "Rasismul strica fotbalul"

Gloria Bistrita a invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-0), formatia Farul Constanta, intr-un meci din etapa a XIII-a a Ligii I. Pentru gazde au marcat Sg. Costea (min. 25 si 83) si Negrean (min. 72, din penalti), in timp ce Farul a punctat prin Tibor Moldovan (min. 74 si 87). Gloria a deschis scorul in minutul 25, cand Sergiu Costea a marcat cu capul, de la sase metri, dupa o centrare in careu trimisa de Sandu Negrean. In minutul 45, Dorel Zaharia (Gloria) a trimis mingea in bara, mingea a ricosat in teren, dar a fost respinsa de aparatorii constanteni. O faza "fierbinte" s-a consumat in minutul 65, atunci cand bistriteanul Sergiu Costea a patruns in careu, unde a fost faultat de fundasul constantean Ion Barbu. Acesta a primit cartonasul galben, iar apoi l-a vazut si pe al doilea, pentru proteste, fiind eliminat. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Razvan Paduretu, care a trimis insa mingea in transversala. Gloria a ridicat scorul la 2-0 in minutul 72, cand Sandu Negrean a transformat un penalti dictat dupa un hent in careu comis de Tibor Moldovan. Farul a redus din diferenta in minutul 74, prin Tibor Moldovan, care a marcat cu un sut pe langa Albut, dupa un contraatac pe partea stanga. In minutul 75, Sergiu Costea a marcat, insa reusita sa a fost anulata pentru ofsaid. Acelasi jucator a reusit sa ridice scorul la 3-1 in minutul 83, cand a inscris cu un sut din interiorul careului. Scorul final al partidei, 3-2, a fost stabilit in minutul 87, cand Tibor Moldovan a marcat cu un lob peste Albut, din interiorul careului. Ion Marin, antrenorul interimar al Farului, a folosit sambata urmatorii jucatori: Vlas, Farmache (Bacila min. 62), I. Barbu, Schiopu, D. Gheara, Senin, Fl. Lungu, Pacuraru (M. Nae, min. 46), Voiculet (Disney, min. 76), T. Moldovan si Gurita. Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Cristian Balaj, ajutat de asistentii Zoltan Szekely si Ispas Cojocaru. Rezerva a fost Teodora Albon. Observatori au fost delegati Cornel Cacoveanu si Nicolae Grigorescu. Balaj a acordat pe parcursul intalnirii urmatoarele sanctiuni - cartonase galbene: Sg. Costea, min. 67 / I. Barbu, min. 65, Schiopu, min. 65, cartonas rosu: I. Barbu, min. 65. Inainte de meci, urmarit de circa 300 de spectatori, jucatorii si arbitrii au intrat pe teren cu tricouri si bannere pe care era scris mesajul "Rasismul strica fotbalul".