02:59 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, pregatita pentru semifinala Challenge Cup

14 Apr, 2006 00:00 596 Marime text

# Constantencele duc in aceasta perioada o lupta pe doua fronturi, cel de-al doilea fiind reprezentat de intrecerea interna, acolo unde in ultima partida au jucat contra celor de la Astral Posta Calnau * Meciul contra buzoiencelor a insemnat si o buna repetitie inaintea "testului" islandez * La capatul unui meci strans, jucatoarele lui Dumitru Musi s-au impus cu scorul de 31-21, dupa ce la pauza erau conduse cu 15-14 * CS Tomis va juca impotriva islandezelor de la Valur Reykjavik, duminica, la orele 18.30

Duminica, echipa pregatita de catre Dumitru Musi, CS Tomis, va intalni la Constanta formatia islandeza Valur Reykjavik, in cadrul semifinalelor Challenge Cup, prima mansa. Constantencele duc in aceasta perioada o lupta pe doua fronturi, cel de-al doilea fiind reprezentat de intrecerea interna, acolo unde in ultima partida au jucat contra celor de la Astral Posta Calnau, o contracandidata la un loc "european" in clasament. Dincolo de acest aspect, meciul contra buzoiencelor a insemnat si o buna repetitie inaintea "testului" islandez. A rezultat asadar o confruntare stransa, in care castig de cauza au avut "tomitanele", scor 30-21. Victoria a fost obtinuta mult mai greu decat o arata scorul, in sprijinul acestei afirmatii venind scorul la pauza, 15-14 pentru oaspete, care au controlat prima parte a jocului. Venite fara doua jucatoare de baza, Amelia Busuioceanu si Anca Lipan, jucatoarele de la Astral Calnau nu au mai putut tine insa pasul in repriza secunda si au cedat din ce in ce mai mult initiativa handbalistelor de pe litoral, care au profitat din plin de acest lucru, adjudecandu-si cele doua puncte. Intrucat acest meci s-a desfasurat in devans, CS Tomis profita temporar de acest lucru si se instaleaza pe locul patru al clasamentului Ligii Nationale Feminine, cu 30 de puncte. Dumitru Musi a folosit miercuri urmatoarea garnitura - Alina Petrache (principala marcatoare, cu 9 reusite), Doina Jerebie (sapte), Mihaela Paraianu (cinci), Roxana Mazur (patru), Cristiana Strungaru (trei), Cristina Duican, Raluca Blebea (cate unul), Doina Avram, Georgiana Borcan, Ramona Craciun, Gabriela Cristescu, Loredana Mateescu, Anca Rombescu si Ana Maria Stoica. Cele mai bune marcatoare ale buzoiencelor au fost Cornelia Rimbu (11 goluri) si Iuliana Petre (patru). Alina Petrache s-a apropiat la trei goluri de ocupanta primului loc al golgheterelor, Daniela Crap si are mari sanse sa castige in acest sezon trofeul "Simona Arghir Sandu". Partida de duminica, impotriva lui Valur, va avea loc la Sala Sporturilor si va incepe la orele 18.30. Aceasta va fi arbitrata de o brigada poloneza (Bochniarz/Olesckow), in vreme ce delegat EHF este maghiarul Varga.