23:51 16 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cu un picior in semifinale

18 Nov, 2004 00:00 591 Marime text
Pe langa rezultatele deosebite inregistrate in campionat, Farul a reusit evolutii foarte bune si in Cupa Romaniei, a doua competitie ca importanta din fotbalul autohton. Dupa ce au trecut de FCM Bacau II si CFR Cluj, fotbalistii constanteni au ajuns in sferturile de finala. Sortii le-au harazit ca adversara pe Otelul Galati, o echipa incomoda pregatita de reputatul Sorin Cartu. Cele doua formatii se intalnisera in campionat, in etapa a patra, la Galati, gazdele castigand cu scorul de 1-0. "Marinarii" au invatat insa din greseli si in prima mansa a sferturilor Cupei s-au impus in orasul de pe malul Dunarii, cu scorul de 2-1. A fost revansa lui Mihai Gurita, atacantul care a marcat ambele goluri impotriva fostei echipe. Ex-galateanul a ajuns la Farul, dupa ce luni intregi a facut tusa pentru ca cei din conducerea Otelului nu il agreau. Gurita a devenit "marinar" si pe 10 noiembrie s-a razbunat, jucandu-se cu apararea galateana. Gratie acestui succes, Farul se afla deja cu un picior in semifinale. Antrenorul Petre Grigoras a declarat insa in repetate randuri ca prezenta in faza superioara nu este deja asigurata si ca elevii sai trebuie sa isi trateze adversarii cu foarte mare atentie. Pe 1 decembrie, Farul va juca returul cu Otelul, de data aceasta pe teren propriu. Daca trece de Otelul, formatia de pe litoral poate intalni in semifinale echipe de calibru precum National sau Dinamo. Desi nu sunt deja calificate, cele doua formatii pornesc cu prima sansa in returul sferturilor si sunt considerate principalele favorite la castigarea Cupei Romaniei.