02:45 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CVM Tomis, aproape eliminata din Top Teams Cup

16 Dec, 2005 00:00 476 Marime text

# Partida de miercuri seara trebuia sa fie cea prin care CVM reintra cu sanse reale in lupta pentru calificarea in sferturile Top Teams Cup * Conjunctura a fost de la bun inceput nefavorabila, echipa constanteana ajungand foarte tarziu la Lisabona si efectuand primul antrenament la orele 24.00 * Cu toate ca publicul portughez nu a fost foarte interesat de meci, presiunea lipsind asadar, elevii lui Gyula Bartha nu au reusit sa se concentreze indeajuns si au pierdut cu un dezamagitor 0-3, adica exact cu cat castigasera in fata lusitanilor la Constanta * Calificarea este aproape pierduta acum, dupa ce la un moment dat era ca si rezolvata, voleibalistii constanteni bazandu-se doar pe jocul rezultatelor din celelalte partide * Astfel, ei trebuie sa invinga la Constanta pe Vegyesz Kazincbarcika, iar Benfica trebuie sa piarda in fata echipei Vojvodina Novi Sad, dar nu oricum, ci cu 0-3 * Este foarte greu de crezut ca acest lucru se va intampla, tinand cont ca sarbii sunt deja calificati in sferturi, si probabil ca nu vor forta aproape deloc

Miercuri seara s-a desfasurat la Lisabona, unul dintre cele mai importante meciuri ale echipei CVM Tomis, impotriva lui Benfica. Meciul, contand pentru etapa a V-a a grupei C din cadrul Top Teams Cup la volei, trebuia sa fie unul de relansare a luptei pentru calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Porniti la drum ca favoriti, dupa ce castigasera primele doua meciuri, constantenii le-au pierdut pe urmatoarele doua, in fata formatiei Vojvodina Novi Sad, si lucrurile incepeau sa se complice. Oricum, sanse mai existau, asta in cazul in care elevii lui Gyula Bartha invingeau in Portugalia. Si acest lucru ar fi fost posibil, daca tinem cont ca la Constanta, lusitanii s-au prezentat ca un adversar modest si au cedat in aproximativ o ora de joc cu scorul de 0-3. Conjunctura partidei de la Lisabona a fost nefavorabila din primul moment, drumul fiind foarte obositor pentru voleibalistii constanteni, acestia efectuand primul antrenament abia la orele 24.00! Si cu toate ca interesul pentru meci a fost scazut, presiunea publicului lipsind asadar, jucatorii de pe litoral nu au putut sa se concentreze aproape deloc, cedand cu un dezamagitor 0-3, adica exact cu cat castigasera la Constanta. Comentariile ar fi de prisos in acest moment, insa nu putem sa nu ne intrebam cum a fost posibil sa se piarda o calificare ce parea la un moment dat fireasca si logica. Bine, sanse pur teoretice ar mai fi. Asta deoarece in celalalt meci Vegyesz Kazincbarcika a reusit sa invinga pe teren propriu pe Vojvodina Novi Sad, echipa deja calificata in sferturi. Acum, tot ce mai conteaza este ca Benfica sa fie invinsa de formatia sarba cu scorul de 3-0, iar constantenii sa treaca pe teren propriu de maghiari. Insa este foarte putin probabil ca Vojvodina, dupa cum am spus, deja calificata, sa forteze in partida cu lusitanii si sa nu piarda chiar nici un set. Dar, dupa cum se spune, speranta moare ultima, iar noi va trebui sa venim miercuri, 21 decembrie, la Sala Sporturilor, sa incurajam echipa locala neconditionat, in ultimul ei meci din grupa, contra lui Vegyesz.