01:36 28 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doua infrangeri si o remiza

11 Oct, 2004 00:00 853 Marime text

Divizia B, etapa a VIII-a

Ziua de 9 octombrie a fost una neagra pentru cele trei formatii constantene care evolueaza in cadrul Diviziei B de fotbal. Midia Navodari, formatie aflata pana sambata pe locul doi al clasamentului a inregistrat o infrangere inexplicabila in deplasare, 0-3 in fata "lanternei rosii" Petrolul Moinesti, echipa care in primele sapte etape nu cunoscuse victoria. Gazdele au castigat gratie golurilor marcate de Geaman (min.5) si V.Gheorghe (min.38 si 79). Dupa acest usturator esec, Midia (13 p) a coborat patru locuri in clasament, pana pe pozitia a sasea. Callatis Mangalia a pierdut si ea, tot cu scorul de 0-3 partida disputata in deplasare, la Dacia Unirea Braila. Golurile gazdelor au fost marcate de Buteseaca (min.24), Dicu (min.51) si Plesa (min. 81). Dupa opt etape, formatia din Mangalia se afla pe locul 12, cu 10 puncte. In singurul meci al etapei disputat sambata in judetul nostru, FC Altay Constanta si FC Ghimbav Brasov au terminat la egalitate 2-2, dupa ce oaspetii au condus la pauza cu scorul de 2-0. Meciul a fost unul frumos, cu multe ocazii de poarta, dar din pacate a fost umbrit de evolutia slaba a brigazii de arbitri (Teodor Craciunescu - Bogdan Medrea si Daniel Burloiu). In minutul 16 al intalnirii, oaspetii reusesc deschiderea scorului, Ionut Coman inscriind cu o frumoasa lovitura de cap, dupa centrarea lui Ganea. In ultimul minut al primei reprize, scorul devine 2-0 pentru oaspeti, Cercel transformand impecabil (bara - gol) o lovitura libera, de la aproximativ 20 de metri. Dupa reluare, Altay revine in joc si reuseste sa puna in pericol poarta adversa. In minutul 64, Ferenti centreaza in fata portii lui Ghimbav si Teican introduce balonul in plasa. Cu noua minute inainte de final, scorul devine 2-2 dupa ce Stoica trimite cu capul in coltul lung, dupa o centrare a lui Marinescu. In acest meci, antrenorul Dan Radulescu a folosit urmatoarea echipa: Mina - Sima (Cl. Mitu 68), V. Dragoi, C. Mocanu, Placinta (B. Stoica min.81) - Marinescu, I. Posteuca, Culeafa, Teican - V Roman (min.48 Ionita), Ferenti. In urma acestei remize, Altay a coborat pe ultimul loc in clasamentul seriei B 1