21:55 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Esec la limita in fata campioanei

11 Jan, 2010 13:59 1161 Marime text
volei.jpgSala Siderurgistul din Galaţi a găzduit duminică seară un meci demn de un derby între campioana şi vicecampioana en-titre. Metal Galaţi şi CSV 2004 Tomis au oferit un thriller de cinci seturi, la finalul cărora gălăţencele s-au impus cu scorul de 15-12 în setul decisiv. Venită după un succes important în optimile Cupei CEV, trupa pregătită de Aleksandar Boskovic a fost de nerecunoscut în primele două parţiale pe care le-au pierdut extrem de uşor cu 25-16. Constănţencele au revenit însă miraculos în următoarele două şi contrar cursului jocului, au reuşit să se egaleze repede scorul la seturi după 25-20 şi 20-14. Împinse de la spate de proprii suporteri, campioanele şi-au adjudecat ultimul parţial reuşind astfel să-şi ia revanşa în faţa Tomisului după ce eşecurile din ultimele întâlniri directe. „Am început meciul un pic mai deconcentrate, am reuşit să ne restabilim, dar nu am reuşit să facem faţă şi ultimului set. Trebuie să admit că am avut şi unele emoţii la revenirea în Galaţi, însă am reuşit să trec peste ele. Nu s-a jucat soarta campionatului în acest meci, aşteptăm turneele finale", a declarat jucătoarea Tomisului, Katarina Barun. (P.Ş.)