01:28 28 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a ratat revansa

25 Oct, 2004 00:00 608 Marime text
Fotbalistii constanteni au pierdut, sambata dupa-amiaza, cu scorul de 0-1, meciul disputat in deplasare, cu FC Brasov, din cadrul etapei a XI-a Diviziei A. "Marinarii" au dominat partida, au ratat un penalty si au irosit numeroase ocazii de gol, in timp ce gazdele au marcat gratie unei singure erori din defensiva. In minutul 20, Cristocea cade in careul brasovean si Sorin Altmeyer vede penalty. Liviu Mihai trage slab si balonul trece pe langa bara portii aparate de Dossey. Farul preseaza si trece de mai multe ori pe langa deschiderea scorului. Ocaziile se razbuna in ultimul minut al primei reprize, cand Brasovul obtine un penalty la prima sa actiune consistenta de atac. Surdu trage bine, pe langa portarul Vlas si scorul devine 1-0 pentru gazde. Elevii lui Petre Grigoras reiau atacurile, dar zeita Fortuna pare sa ii protejeze pe brasoveni, care scapa de fiecare data cu fata curata. Lungu are in minutul 58 ocazia de a restabili egalitatea, dar mingea expediata de el loveste bara. Cu 12 minute inainte de final, tusierul Burloiu comite o mare greseala aratand in mod eronat ofsaid la actiunea lui Cristocea. Meciul se incheie cu victoria nemeritata a gazdelor, care demonstreaza ca pentru a invinge iti trebuie uneori si un dram de noroc. Tehnicianul gazdelor, Gabi Stan, a recunoscut la final ca victoria elevilor sai este una norocoasa: "Am avut sansa astazi, iar Farul s-a dovedit o echipa foarte puternica, care ne-a creat foarte multe probleme". Petre Grigoras se simtea frustrat de ratarea acestei sanse: "Sunt suparat pe rezultatul inregistrat pentru ca astazi meritam victoria. Am intalnit o echipa care nu ne-a pus probleme si tocmai de aceea sunt foarte suparat. Nu il voi amenda pe Liviu Mihai pentru ca a ratat penaltyul pentru ca am avut numeroase alte ocazii in care am fi trebuit sa inscriem". In urma acestei victorii, FC Brasov isi mentine suprematia de pe teren propriu in fata formatiei de pe litoral, Farul nemaicastigand sub Tampa de 11 ani.