02:35 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul incearca sa elimine Lokomotiv Plovdiv din Intertoto

08 Jul, 2006 00:00 716 Marime text

# La Constanta am avut parte de un meci greu, amplificat si de ploaia torentiala care s-a abatut asupra litoralului acum o saptamana * Jocul combinativ al Farului a fost in suferinta din cauza mocirlei, insa Tibor Moldovan a deschis totusi scorul in minutul 21, dupa ce in prealabil Decebal Gheara ratase un penalty * La fel cum s-a intamplat si in tur, antrenorul Momcilo Vukotici nu va putea folosi cativa jucatori de baza, fie din cauza accidentarilor, fie a suspendarilor datorate cumulului de cartonase galbene * Partida din aceasta seara va fi arbitrata de o brigada din Israel, avandu-l la centru pe Meir Levi

Astazi, incepand cu orele 20.30, pe stadionul "Vasil Levski" din Sofia, formatia Farul Constanta infrunta echipa bulgara Lokomotiv Plovdiv, in returul celei de-a doua manse a cupei UEFA Intertoto. La Constanta am avut parte de un meci greu, amplificat si de ploaia torentiala care s-a abatut asupra litoralului acum o saptamana. Datorita conditiilor vitrege, startul partidei a fost de altfel amanat cu o ora, dar nici dupa aceea starea terenului nu a fost prea buna. Jocul combinativ al constantenilor a fost in suferinta din cauza mocirlei, insa Tibor Moldovan a deschis totusi scorul in minutul 21, dupa ce in prealabil Decebal Gheara ratase un penalty. Bulgarii au egalat in minutul 33 si meciul parea sa se indrepte catre un 1-1 dezavantajos pentru "rechini". Din fericire, in minutul 89, Iulian Apostol a adus victoria Farului si a conferit constantenilor prima sansa in aceasta seara, la Sofia. La fel cum s-a intamplat si in tur, antrenorul Momcilo Vukotici nu va putea folosi cativa jucatori de baza, fie din cauza accidentarilor, fie a suspendarilor datorate cumulului de cartonase galbene. In schimb, ar putea sa ii vedem in teren pe noii sositi Disney, Bacila sau F. Neaga, care au de acum drept de joc in cupele europene. Fotbalistii Farului au efectuat pana astazi un stagiu de pregatire in tara vecina, care a durat o saptamana, ei fiind cazati la 10 minute de capitala, in complexul "Tarsko Selo", unde au beneficiat si de un teren foarte bun de antrenament. Au fost si momente de relaxare, in care "marinarii" s-au plimbat prin Sofia si au mers la cumparaturi. Partida din aceasta seara va fi arbitrata de o brigada din Israel, avandu-l la centru pe Meir Levi. Acesta va fi ajutat la cele doua linii de compatriotii sai, Shlomo Benita si Shimon Dvir. Arbitru de rezerva va fi bulgarul Dimitar Dimitrov, iar observatorul meciului, Christakis Skapoullis din Cipru. In cazul in care bulgarii vor conduce cu scorul de 2-1 dupa 90 de minute de joc, meciul se va prelungi cu doua reprize a cate 15 minute, care se vor juca efectiv, nemaiexistand regulile golului de aur sau de argint. Daca dupa aceste doua reprize nu se va inscrie, calificarea va fi decisa prin executarea loviturilor de la 11 metri. Formatia castigatoare va intalni in turul trei al Cupei UEFA Intertoto echipa franceza Auxerre, la care evolueaza si fostul atacant rapidist Daniel Niculae. Dupa cum se stie, obiectivul conducerii constantene in competitiile europene este calificarea in turul doi preliminar al Cupei UEFA.