02:48 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM, invinsa de propriile greseli

26 Feb, 2007 00:00 1075 Marime text

Constantenii au facut foarte multe erori individuale, facilitand victoria croatilor, care nu au stralucit

Daca ne schimbam mentalitatea, putem face mai multe in Europa. Cel putin asa declara, acum, Lucian Rasnita. Poate ca vom reusi sa o schimbam in returul de la Zagreb, macar pentru o zi, pana ne atingem obiectivul. Handbalistii de la HCM Constanta au pierdut, ieri, cu scorul de 26-28 (10-12), partida cu croatii de la RK Zagreb, contand pentru prima mansa a sferturilor de finala din Cupa Cupelor. Stiind de la bun inceput ca are in fata o echipa puternica si hotarata, tehnicianul Lucian Rasnita a incercat sa porneasca in forta, si pana in minutul 8 constantenii au condus cu 3-2 si 4-3. Treptat insa, oaspetii au pus stapanire pe joc si au preluat conducerea, mai intai cu 5-4, apoi 7-5 sau 8-5 (minutul 18). Aceasta evolutie a scorului a fost favorizata si de greselile nefortate ale gazdelor, care au ratat o serie de atacuri favorabile. In urmatoarele trei minute, HCM a incercat sa reintre in joc si a reusit chiar acest lucru, temporar, egaland la opt in minutul 21. Din pacate, nu neaparat jocul stralucitor al croatilor, cat mai ales greselile constantenilor, au facut ca RK Zagreb sa se reinstaleze la carma partidei si sa incheie prima repriza in avantaj, scor 12-10. Situatia putea fi si mai proasta daca Rudi Stanescu, portarul nostru, nu "prindea" o zi de exceptie. Omul care a fost desemnat cel mai bun handbalist roman, in anul 2006, a reusit sa isi mentina echipa in joc prin interventiile sale reusite, care pe durata partidei au fost in numar de 16. Era de asteptat in partea a doua o reactie a antrenorului Rasnita, dar primele opt minute ale celui de-al doilea act au fost de-a dreptul catastrofale pentru HCM, care a inscris un singur gol si a primit sase. Parea ca apararea croata nu poate fi strapunsa, toate atacurile constantene esuand ori datorita ratarilor ori a acelorasi greseli nefortate. La scorul de 18-11 pentru RK Zagreb, Lucian Rasnita a cerut time-out, iar la reluarea jocului, echipa sa a aratat o fata pe care am fi vrut sa o vedem de la bun inceput. Impulsionati in teren de Marius Stavrositu, handbalistii de pe litoral au inceput cursa de urmarire si s-au apropiat incet, dar sigur, de adversarii croati. Stanescu a continuat sa apere exceptional, colegul sau de la echipa nationala, Rares Jurca, nereusind sa il invinga decat o data. Incurajati frenetic de cei aproximativ 2000 de spectatori, constantenii au egalat pentru prima oara la 20, in minutul 49, pentru ca la faza imediat urmatoare sa aduca publicul in delir si sa preia conducerea. Si cand toate lucrurile pareau sa se indrepte spre un final fericit, HCM a "cazut", inexplicabil, si a cedat din nou initiativa, de data aceasta definitiv. Pana la final, oaspetii au condus in permanenta si au castigat o partida in care au beneficiat din plin de greselile noastre. Cele mai multe goluri ale gazdelor au fost reusite de Laurentiu Toma (sapte), urmat de Dragicevic (patru), Buricea, Stavrositu si Petrovski (cate trei), in vreme ce de la oaspeti s-au remarcat Bicanic (sapte), Horvat si Valcic (cate cinci). Pentru retur, care va avea loc duminica, 4 martie, sansele noastre sunt destul de mici, dupa cum au declarat atat Lucian Rasnita, cat si portarul Rudi Stanescu. "Era o partida pe care cred ca o puteam castiga. Daca invingeam macar cu un gol, ar fi fost perfect. Asa, sunt putine sanse de a intoarce rezultatul la Zagreb, mai ales ca vom intalni cu siguranta o atmosfera ostila", a comentat Stanescu la final, completat de Rasnita, care a afirmat ca atata se poate face pe plan international, pana cand nu se schimba mentalitatea incepand de la nivelul juniorilor.

Scris de: {autor}Cristian TENTU {/autor}