01:40 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Munteanu si Ponor au luat argint cu nationala Romaniei

22 Aug, 2003 00:00 604 Marime text

Campionatele Mondiale de gimnastica de la Anaheim

Echipa nationala de gimnastica a Romaniei, avandu-le in componenta si pe cele doua gimnaste constantene (Andreea Munteanu si Catalina Ponor; de la CSS1-Farul) a castigat medalia de argint in finala concursului pe echipe a Campionatelor Mondiale de la Anaheim (SUA). Cu un total de 110,833 puncte, Romania, care anul acesta s-a prezentat intr-o noua formula, s-a clasat pe pozitia a doua a ierarhiei mondiale fiind devansata de echipa SUA, care a incheiat competitia cu un punctaj de 112,573 puncte. Bronzul mondial i-a revenit nationalei Australiei (110,335 puncte). Pe pozitia a patra s-a situat reprezentativa Chinei care a pierdut ultimul loc de pe podium in urma unei penalizari cu doua zecimi de punct. Inainte de a evolua la ultimul aparat, o sportiva chineza Fan Ye a facut incalzirea langa aparat, contrar regulamentului care prevede ca sportivii trebuie sa se incalzeasca in locurile special amenajate. In urmatoarele zile cele doua gimnaste constantene au posibilitatea de a-si adauga noi medalii la Anaheim. Andreea Munteanu va evolua in finalele de individual compus de astazi - dupa ce in calificari s-a clasat a zecea -, si in cele pe aparate (sol), de sambata si duminica, in calificari clasandu-se a sasea. Mari sperante se pun in Catalina Ponor, calificata in finalele pe aparate la doua probe barna (loc II in calificari) si sol (loc I in calificari). Alaturi de cele doua constantence pentru Romania vor mai concura Oana Ban (individual compus) si Monica Rosu (aparate - sarituri).