02:50 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nu se putea mai mult

16 Oct, 2006 00:00 888 Marime text

HCM Constanta-THW Kiel 28-37

Am vazut la lucru o echipa germana care a practicat un joc dezinvolt, curat si extrem de sigur, nelasand prea multe optiuni gazdelor * HCM a jucat ceea ce stia mai bine, luptand din rasputeri sa faca fata unui adversar cu un buget de 20 de ori mai mare, ceea ce a placut publicului spectator * Socul intalnirii cu un gigant a fost resimtit inca din primele minute ale meciului, oaspetii reusind sa inscrie un gol pe minut si conducand in minutul 10 cu 10-2 * Sperantele nu sunt insa pierdute pentru jucatorii lui Rasnita, care se pot califica in optimi de pe locul doi, inca o victorie fiind probabil de ajuns * Meciul a fost arbitrat foarte slab de catre elvetianul Beat Dobler, ajutat de catre conationalul sau, Marco Meyer

Meciul de sambata seara de la Sala Sporturilor, dintre HCM Constanta si THW Kiel a semanat din multe puncte de vedere cu cel de fotbal dintre Steaua Bucuresti si Olympique Lyon. Asta deoarece am vazut la lucru o echipa germana care, la fel ca si cea franceza, a practicat un joc dezinvolt, curat si extrem de sigur, nelasand prea multe optiuni gazdelor. Cu toate acestea, la final nu puteai fi suparat pentru infrangere, pentru ca meciul nu a fost pierdut din cauza neputintei noastre, ci datorita preciziei de fier a oaspetilor. Practic, HCM a jucat ceea ce stia mai bine, luptand din rasputeri sa faca fata unui adversar cu un buget de 20 de ori mai mare, ceea ce a placut publicului spectator. Tinand cont ca nici calificarea nu este compromisa prin acest esec, putem trece destul de usor peste infrangere, si ne putem considera fericiti ca am vazut pe viu o echipa de handbal care are toate sansele de a juca anul acesta cel putin in semifinala competitiei. Socul intalnirii cu un gigant a fost resimtit inca din primele minute ale meciului, oaspetii reusind sa inscrie un gol pe minut si conducand in minutul 10 cu 10-2. Elevii lui Lucian Rasnita nu au putut sa se apropie la mai putin de opt goluri in niciun moment al meciului, insa, asa cum declara si tehnicianul la final, au si ratat foarte mult, spre disperarea celor 2000 de spectatori prezenti. Prima parte a intalnirii a fost in special una foarte buna pentru germani, care au condus in permanenta. Portarul nationalei Frantei, Thierry Omeyer, a facut si el minuni, demonstrandu-si valoarea si avand peste 20 de interventii reusite. Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 21-11 pentru echipa vizitatoare si toata lumea spera ca la pauza Lucian Rasnita sa schimbe radical jocul constantenilor. Ceva parca s-a modificat, insa nu indeajuns de mult pentru a pune reale probleme apararii adverse. Cu toate acestea, tot germanii au continuat sa se desprinda pe tabela de scor, ajungand in minutul 40 la 13 goluri distanta. Apoi, piciorul a fost ridicat de pe acceleratie si HCM a reusit sa mai salveze ceva dintr-un meci care putea sa se incheie catastrofic pentru ei. Scor final, 37-28 pentru Kiel, care se instaleaza confortabil pe primul loc in grupa. Sperantele nu sunt insa pierdute pentru jucatorii lui Rasnita, care se pot califica in optimi de pe locul doi, inca o victorie fiind probabil de ajuns. Cel mai bun marcator al constantenilor a fost la meciul de sambata Milutin Dragicevic, care a inscris de noua ori. El a fost urmat de Laurentiu Toma (sapte goluri, dintre care trei din 7 metri), Ivan Smigic (patru), George Buricea, Marius Stavrositu (cate doua), Mihai Timofte, Mykola Kovalenko, Paul Giotoiu si Miodrag Kazic (cate unul). Au mai evoluat portarul Mihai Popescu si jucatorii Bogdan Soldanescu, Mircea Muraru si Ionut Saulescu. Meciul a fost arbitrat foarte slab de catre elvetianul Beat Dobler, ajutat de catre conationalul sau, Marco Meyer. Nu se pune insa problema ca maniera de arbitraj sa fi influentat soarta partidei, victoria germanilor fiind justa si pe deplin meritata.