02:34 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sala in care nu se pierde

02 Feb, 2007 00:00 717 Marime text

# Publicul constantean pare a fi din ce in ce mai iubitor de sport si umple arena din Bulevardul Tomis pana la refuz, mai ales la meciurile echipelor noastre in cupele europene * Contributia sa a fost simtita din plin la meciul dintre CVM Tomis si Autocommerce Bled, in setul cu numarul cinci, cel decisiv

Este clar ca suntem avizi de rezultate si de performante majore, aici, la Constanta. Din fericire, echipele noastre de club, in special de handbal si volei, ne potolesc aceasta foame, prin evolutii foarte bune in competitiile in care sunt angrenate. Si cadrul in care se desfasoara meciurile s-a imbunatatit treptat, astfel incat orice confruntare internationala devine o adevarata placere pentru cel care vine la Sala Sporturilor.Atmosfera de la meciurile din Sala Sporturilor devine de la meci la meci din ce in ce mai incendiara. Publicul constantean pare a fi din ce in ce mai iubitor de sport si umple arena din Bulevardul Tomis pana la refuz, mai ales la meciurile echipelor noastre in cupele europene. Acest lucru s-a intamplat si la partida dintre CVM Tomis si Autocommerce Bled, cand spectatorii prezenti au avut o contributie majora la victoria favoritilor. Inceputa in forta de catre voleibalistii constanteni, confruntarea din sferturile de finala ale Top Teams Cup parea sa "curga" in favoarea lor, o victorie la "0" intr-un timp foarte scurt parand foarte posibila. In plus, felul in care a decurs setul al treilea pana intr-un anumit moment, intarea aceasta parere. Tomis a condus aproape in permanenta si la un moment dat avea un avantaj de trei puncte, 18-15. S-a instalat apoi in randul componentilor formatiei de pe litoral, o stare de suficienta, dublata si de oboseala, care a fost fatala. Oaspetii au revenit in joc si au castigat setul, reducand scorul la 1-2. Nici cel de-al patrulea set nu a fost mai bun pentru constanteni, care parca nu puteau sa isi revina. De altfel, ei au cedat cu 18-25 si situatia parea sa ia o turnura neplacuta pentru elevii lui Jose Cannestracci. In acest moment au intervenit "in forta" spectatorii, ei incepand sa incurajeze echipa din ce in ce mai zgomotos. A fost un set decisiv viu disputat, in care soarta parea sa fie de partea slovenilor, ei conducand cu 4-1, 8-4 sau 9-5. In minutul 19 al acestui "decisiv" arbitrii greci Michail Temelis si Christos Bantianidis au acordat un punct pentru constanteni, in urma unei faze incalcite. Urmarea a fost ca slovenii au inceput sa protesteze, creand un moment tensionat. Drept consecinta, unul dintre jucatorii oaspeti a primit cartonasul rosu, iar soarta partidei s-a schimbat radical. A fost un moment psihologic, cei de la Tomis revenind si egaland, 14-14. Ultimele mingi au creat o tensiune fenomenala in Sala Sporturilor, publicul urmarindu-le in picioare si izbucnind eliberat in momentul in care punctul de 17-15 a pus capat meciului, insemnand in acelasi timp si victoria noastra cu 3-2. Meciurile care s-au disputat in ultima vreme la Constanta, au consemnat numai victorii pentru romani, fie ca a fost vorba de echipa nationala de handbal sau de CVM Tomis. Aici va avea loc in curand si confruntarea dintre HCM si RK Zagreb, din "sferturile" Cupei Cupelor, iar publicul este asteptat din nou in numar mare pentru a-si purta favoritii catre o noua victorie.