21:51 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Spectacol in repriza a doua

22 Oct, 2004 00:00 646 Marime text

HCM - Poli Iasi, 34-17

Campioana Romaniei la handbal masculin s-a impus miercuri seara fara probleme in meciul cu Politehnica Iasi, din cadrul etapei a opta a Ligii Nationale. Dupa o prima repriza relativ echilibrata (scor 13-12), jucatorii constanteni s-au dezlantuit inscriind gol dupa gol, tabela de marcaj indicand la final un umilitor 34-17. Handbalistii ieseni au inceput cu foarte mult curaj, atacand sustinut poarta lui Stanescu si blocand ofensiva gazdelor. Jucatorii lui HCM au reusit sa marcheze primul gol abia in minutul 7, permitandu-si sa rateze foarte multe ocazii clare de gol. Un aspect inedit a fost dat de faptul ca, in prima repriza, ambele formatii au purtat tricouri alb-albastre, ceea ce a incurcat foarte mult jocul. Din acest motiv, multe dintre pasele lungi ale jucatorilor nostri au ajuns la adversar. Oaspetii au condus aproape pe intreg parcursul primei reprize si, pentru o clipa, miile de suporteri constanteni s-au temut ca HCM poate rata victoria. Teama a tinut insa doar cateva minute, pentru ca, dupa reluare, campionii nu au mai facut rabat la efort si si-au aratat adevarata valoare, fiind protagonistii unui spectacol de exceptie. Intre timp, tricourile au fost schimbate, iar constantenii, acum in galben si negru au inceput recitalul. In 20 de minute, HCM a marcat de 12 ori, iar iesenii numai de trei ori, fiind mai mult decat clar in favoarea carei formatii se inclina balanta victoriei. La un moment dat, antrenorul Aihan Omer a fost chiar fortat sa isi domoleasca elevii, care incepusera sa marcheze cate doua goluri pe minut. Vedetele Iasiului, Mamina, Dediu si Dimofte au incercat sa limiteze proportiile dezastrului, dar portarul Mihai Popescu (introdus dupa pauza) a avut peste zece interventii spectaculoase, nelasand mingea sa ii intre in poarta. Gratie acestui "antrenament cu public", HCM Constanta a acumulat 13 puncte, ramanand insa pe a treia pozitie a clasamentului, dupa liderele Minaur Baia Mare si Steaua Bucuresti (14 p). Omer a folosit in acest meci exact 13 din cei 14 jucatori de la partida cu Barcelona. Exceptia s-a numit Robert Tase care a fost folosit in locul lui Silviu Baiceanu, accidentat. Acesta a acuzat dureri la genunchi imediat dupa meciul de Champions League, iar analizele efectuate au aratat ca pivotul campioanei a suferit o entorsa. Baiceanu s-a aflat ieri in tribunele Salii Sporturilor si, din pacate, va fi indisponibil mai multe saptamani, ratand cel putin doua meciuri de Champions League. Cel mai bun marcator al formatiei noastre a fost Eremia Paraianu (8 g), urmat de Toma (7g ), Adzic (5 g), Timofte (4 g), Saulescu (3 g), Stavrositu (2 g), Sania (2 g) , Nicolae (1 g), Tucanu (1 g) si Giotoiu (1 g).

Dorinta de revansa

Dupa meciul de campionat, lotul "marinarilor" va ramane la Brasov, unde miercuri va sustine o noua partida oficiala, de data aceasta in cadrul Cupei Romaniei. Pe 27 octombrie, de la ora 14.00, in optimile de finala ale intrecerii, Farul va intalni pe CFR Cluj. Petre Grigoras a declarat, ieri dupa-amiaza, ca elevii sai isi doresc revansa dupa infrangerea din campionat (etapa a VIII-a, scor 0-1) si ca obiectivul echipei este calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Tehnicianul Farului a declarat ca nu il intereseaza faptul ca ardelenii si-au anuntat intentia de a juca cu echipa a doua: "Vrem sa ii invingem si sa ne calificam indiferent de ce echipa au in teren". Dupa meciul din cupa, Farul va reveni la Constanta. Lotul va ramane insa in cantonament pentru a pregati urmatoarea confruntare din campionat. Pe data de 30 octombrie, echipa "alb-albastra" va intalni pe teren propriu Poli AEK Timisoara intr-o partida a etapei cu numarul XII.