01:55 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sub Steaua, dar peste Dinamo

02 Dec, 2002 00:00 514 Marime text

RC Farul Constanta - Dinamo Bucuresti 23-17 (6-10)

Rugbistii Farului au reusit sambata ce nu mai reusisera de cinci ani: sa invinga Dinamo. Intr-un meci restanta din etapa a cincea a campionatului Diviziei Nationale ei s-au impus cu scorul de 23-17. Si cum de rezultatul acestei confruntari depindea clasarea ambelor echipe pe un loc fruntas la finalul turului de campionat, meciul a fost unul incrancenat, nefiind lipsit de cateva incidente la care o mare contributie au avut-o si deciziile brigazii de arbitri Vasile Stancu - Constantin Sora, Constantin Calafeteanu. Acestia au permis dinamovistilor un joc agresiv, in urma caruia Maciac s-a ales cu o plaga deschisa pe fata, iar Gheara a fost lovit brutal de C. Ion, "sifonati" mai iesind Baraulea si Curea, in timp ce Stanca a facut la finalul meciului o cadere nervoasa venita pe fondul tensiunii din teren. Prima repriza a fost usor dominata de Dinamo, insa Farul a avut initiativa in partea a doua, pe final dinamovistii tragand cu disperare de un rezultat favorabil. Pe care nu l-au obtinut chiar daca arbitrii au prelungit meciul cu 11 minute (!). Au izbutit constantenii care au urcat astfel pe pozitia a doua a clasamentului, cu 21 p, cu unul mai putin decat Steaua. Dinamo se afla acum pe locul trei, tot cu 21 p, dar bucurestenii vor fi penalizati un punct, ei acumuland al treilea cartonas rosu, ultimul fiind cel de sambata, al lui Dara. Au marcat: Curea (eseu), Toderasc (eseu), Stanca (trei lovituri de pedeapsa si doua transformari), pentru Farul, respectiv Platon (eseu), Dara (drop-gol), Guranescu (doua transformari) si un eseu de penalizare, pentru Dinamo. RC Farul: Toderasc, Manole, Maciac, Pllotschi, Pantelimon, Samuil, Baraulea, Chiriac, Chiru, Stanca, Gheara, Dumitru, Curea, Nicolae, Crap. Au mai intrat: Catruna, Osman, Dima. Dinamo: Platon, Demici, Coromercea, Dragomir, Nedelcu, Prepelita, Tasca, C. Ion, Iacob, Guranescu, Marin, Lupu, Ghioc, Haldan, Dara. Au mai intrat: Alionte, Oprea, Panait.