02:02 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

TBV a batut si pe TuSEM Essen

06 Dec, 2002 00:00 408 Marime text
In fata a 5.500 de spectatori, handbalistii de la TBV Lemgo s-au impus si in meciul de miercuri seara, din etapa a cincisprezecea a campionatului, pe care l-au sustinut in deplasare la TuSEM Essen, echipa care momentan se afla pe pozitia a patra. Se poate spune ca handbalistii germani vor sosi astazi in Romania cu moralul ridicat dupa victoria in fata uneia dintre cele mai galonate echipe din campionatul german, si una dintre cele mai mari rivale ale sale, "razboiul" dintre cele doua grupari fiind de notorietate. Chiar daca nu i-a avut la dispozitie pe accidentatii Daniel Stephan (tendonul lui Achile) si Carlos Lima (ruptura musculara) echipa condusa de Wolker Mudrow s-au impus cu 36-30, dupa ce la pauza a condus cu 16-14. Jucatorul meciului a fost elvetianul Marc Baumgartner, autor a 10 goluri. De asemenea, s-au mai remarcat ambii portari Christian Ramota si J=F6rg Zereike, ultimul introdus din minutul 45. Golurile TBV-ului au fost marcate de: Baumgartner (10), Baur (9, 5 din 7 m), Schwarzer (6), Kehrmann (6), Zerbe (4), Binder (1). Echipa din Lemgo ramane in continuare lidera clasamentului campionatului german, avand 30 de puncte din tot atatea posibile.