01:44 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tribut platit greselilor

25 Aug, 2003 00:00 620 Marime text

Dacia Unirea Braila - Midia Navodari 2-0

In ciuda faptului ca intalnea o echipa anuntata ca una dintre favoritele pentru promovare, divizionara B de fotbal Midia Navodari a evoluat, sambata, cu mult curaj la Braila, cu Dacia Unirea, in prima etapa a campionatului din acest an al Diviziei B. Aceasta temeritate a formatiei noastre i-a luat prin surprindere pe jucatorii adversi, dar si pe cei 5.000 de suporteri prezenti in tribune. Desi si-a creat multe ocazii de a marca, gruparea navodareana a parasit terenul infranta cu scorul de 2-0, mai meritat fiind poate un rezultat de egalitate. In prima repriza, in urma unor contraatacuri taioase (arma sa letala), Midia a avut doua-trei oportunitati de a marca, gazdele neremarcandu-se in vreun fel la acest capitol. Dupa pauza, insa, pe fondul unor gafe in aparare, ea a primit doua goluri in sapte minute. Cl. Stan (48) a patruns pe dreapta, a centrat la firul ierbii si P. Gheorghe a reluat de la 7-8 metri in plasa. Apoi, Dicu a avut o actiune personala pe partea dreapta, l-a driblat pe portarul B. Miron si a trimis din unghi la coltul lung. In superioritate numerica dupa eliminarea lui G. Margarit (53), ea a fortat egalarea. Au fost aproape de a marca R. Miu, D. Petre, Dragoi si Borza, dar rezultatul a ramas neschimbat. Dacia Unirea: Mindileac - Olenic, M. Popa, Ivan - Vioreanu, G. Margarit, Nicolita, Iftodi, Dicu (81 Gheorghita) - Cl. Stan (58 Humelnicu), P. Gheorghe (66 Bogos). Antrenor I. Balaur. Midia: B. Miron - R. Miu, L. Stefan (80 Truta), Floricica, I. Dragoi, Fugaru - D. Petre, Curumi, Borza - Frimu (54 Agafitei), S. Zamfirescu (72 Ochia). Antrenor I. Melenco.