02:47 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ultima sansa pentru FCM Bacau

12 Apr, 2006 00:00 555 Marime text

# Jucatorii lui Cristi Popovici isi joaca pe stadionul "Farul" una dintre ultimele carti in vederea salvarii de la retrogradare * Bacauanii se gasesc pe locul 15 in ierarhia primei scene fotbalistice si fac unul dintre cele mai slabe sezoane din ultimii ani * In tur, scorul a fost egal, 1-1 * Din totalul de 61 de confruntari dintre cele doua cluburi, 24 au fost castigate de Farul, 26 de FCM Bacau, iar 11 partide s-au incheiat la egalitate

Astazi, la Constanta, echipa antrenata de catre Momcilo Vukotici, Farul, intalneste pe FCM Bacau, formatie aflata intr-o situatie critica in clasamentul Diviziei A. Jucatorii lui Cristi Popovici isi joaca pe stadionul "Farul" una dintre ultimele carti in vederea salvarii de la retrogradare. Bacauanii se gasesc pe locul 15 in ierarhia primei scene fotbalistice si fac unul dintre cele mai slabe sezoane din ultimii ani. Partida din tur a stat sub semnul ploii si al terenului aproape impracticabil. Fotbalistii constanteni, condusi la vremea aceea de catre Petre Grigoras, nu si-au putut face jocul bazat pe tehnicitate si au "scos" doar un rezultat de egalitate, 1-1, destul de bun daca tinem cont de conditiile in care s-a jucat. Bacauanii au marcat foarte repede, in minutul 3, prin Adrian Gheorghiu, starnind ingrijorarea in randul celor aproximativ 50 de suporteri constanteni aflati pe stadion. Imediat, Grigoras a schimbat registrul tactic, folosind un 3-5-2 care a dat roadele scontate. Astfel, in minutul 27, Dinu Todoran a luat o actiune pe cont propriu, a ramas liber pe partea stanga a directiei de atac constantene si a trimis o minge catre Mihai Gurita. Pe traiectorie s-a interpus insa, nefericit pentru gazde, Florin Ganea, care in loc sa respinga balonul, l-a trimis in propria poarta. Repriza a doua nu a mai adus nimic nou pe tabela de marcaj, insa din minutul 50, Bacaul a ramas in inferioritate numerica, Trofin fiind eliminat de pe teren. Din pacate, constantenii nu au reusit sa profite de acest avantaj, meciul incheindu-se asadar la egalitate, 1-1. Astazi, vom consemna al 62-lea duel dintre cele doua echipe, dintr-o istorie care dateaza din 24 august 1958. Pe atunci, Farul castiga cu 3-0 la Constanta, insa la "masa verde". Tot la Constanta s-a inregistrat si scorul maxim, 5-0 pentru "marinari", in 22 aprilie 1973. Bacauanii au castigat ultima oara pe litoral pe 16 noiembrie 2002, cu 3-0, iar in ultimul meci disputat aici (16 octombrie 2004), "rechinii" s-au impus cu 1-0. Din totalul de 61 de confruntari dintre cele doua cluburi, 24 au fost castigate de Farul, 26 de FCM Bacau, iar 11 partide s-au incheiat la egalitate. Intalnirea de astazi, care va incepe la orele 18.00, va fi arbitrata la centru de catre Andrei Ionita, ajutat de tusierii Bogdan Velicu si Irina Mart. Observatori FRF au fost delegati Nicolae Dobrin si Mircea Salomir.