22:01 26 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie lejera a favoritilor

14 Oct, 2004 00:00 727 Marime text

Univ. Timisoara - HCM 17-28

HCM Constanta a castigat fara probleme meciul disputat marti seara in deplasare cu Universitatea Poli Izometal Timisoara, intalnire in devans din cadrul etapei a saptea a Ligii Nationale de handbal masculin. Campionii en-titre s-au impus intr-o maniera categorica, tabela de marcaj indicand la finalul celor 60 de minute scorul de 28-17 pentru oaspeti. Handbalistii banateni au luptat cu foarte mult curaj incercand sa produca surpriza, dar dupa o prima repriza relativ echilibrata (scor 13-10 pentru HCM), constantenii au inceput festivalul de goluri, neoprindu-se decat atunci cand diferenta a devenit de 11 goluri. In acest meci a debutat sub culorile formatiei noastre si interul sarb, Alexander Adzic, acesta reusind de altfel sa marcheze si patru goluri. Cel mai bun marcator a fost insa Marius Stavrositu, autor a sase goluri. Au mai inscris in acest meci Toma (4 g), Buricea (3 g), Nicolae (3 g), Baiceanu (2 g), Paraianu (2 g), Timofte (2 g), Tucanu (2 g). Dupa aceasta victorie, HCM Constanta a acumulat 11 puncte, aflandu-se pe locul trei in clasamentul Ligii, la un punct diferenta de liderele Minaur Baia Mare si Steaua Bucuresti. In cele sapte partide ale turului, HCM a inregistrat cinci victorii, un rezultat de egalitate (cu Lignitul Targu Jiu) si o infrangere (pe teren propriu, cu Steaua Bucuresti). Miercurea viitoare, in cadrul etapei a opta, HCM va juca acasa cu Poli Iasi, formatie aflata pe locul 13 si care nu a reusit decat o singura victorie in acest tur de campionat. Echipa pregatita de Aihan Omer si Eden Hairi participa toamna aceasta si in grupele Champions League si din acest motiv este obligata sa sustina cate un meci oficial o data la trei zile, atat in Liga Nationala cat si in competitia europeana.