Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
16:15 15 03 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Eu am voie să vorbesc ce vreau“ Mazăre atacă decizia CNCD şi refuză modificarea campaniei Mamaia Style

ro

09 Jul, 2014 00:00 2197 Marime text
Primarul municipiului Constanţa, Radu Mazăre, va ataca în instanţă decizia Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), care consideră că atât campania de promovare a turismului în Mamaia, cât şi declaraţiile edilului-şef la adresa femeilor sunt discriminatorii. Mazăre a menţionat că nu are de gând să modifice campania Mamaia Style, aşa cum a dispus CNCD.

„Voi n-aţi învăţat cum e în viaţă şi din istorie? Uite, numai lecţiile pe care le vedeţi la carnaval. Unul face şi o sută de neputincioşi îl critică şi încearcă să-l lovească pe la spate. Nu-i nimic nou, că de 14 ani m-am obişnuit. Orice lucru vreau să fac se găseşte câte un deştept, zece, o sută care să critice, ei nefăcând nimic în viaţa lor. O să mergem să atacăm la Curtea de Apel, după aia la Înalta Curte“, a fost prima reacţie a primarului municipiului Constanţa, după ce Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării a soluţionat dosarul în care Mazăre şi Asociaţia pentru Promovarea şi Dezvoltarea Turismului Litoral - Delta Dunării au fost acuzaţi de discriminare. Amintim că CNCD a decis că atât declaraţiile lui Mazăre, cât şi campania în sine sunt discriminatorii şi conţin elemente sexiste, fapt pentru care a sancţionat părţile cu avertisment şi a dispus modificarea unor elemente ale campaniei, precum şi publicarea în mass-media a unui rezumat al deciziei.

„De ce să renunţ?“

Radu Mazăre a mărturisit, ieri, că, dată fiind decizia CNCD şi faptul că aceasta va fi atacată, campania Mamaia Style este, pentru moment, blocată. „Cert e că noi nu putem să dăm drumul campaniei de promovare. Sunt turişti şi nu pot cumpăra tricouri“. Întrebat dacă are totuşi de gând să se conformeze deciziei CNCD în sensul modificării campaniei de promovare a turismului în staţiunea Mamaia, primarul a întrebat retoric: „Doamne, dar de ce?!? Eu sunt un luptător, de ce să renunţ?“. Ulterior, în stilul caracteristic, Mazăre a explicat: „Eu am voie să vorbesc ce vreau, că suntem în democraţie, chiar dacă anumite lucruri îi supără p-ăia care conduc ţara, eu vorbesc ce vreau. De-aia l-am dat jos pe Ceauşescu şi-am fost cu puşca. Ei nu critică declaraţiile, probabil critică această campanie. Înţeleg că e o problemă şi aşteptăm comunicarea. Singurul lucru care mă deranjează e că nu pot să fac materiale promoţionale, să le cumpere turiştii. O să atacăm şi dacă ne judecăm, facem la anul (n.r. campania)“.

Reamintim că, la finalul şedinţei Consiliului Local Municipal Constanţa din 21 mai, Mazăre declara, amuzat nevoie mare, pe marginea campaniei Mamaia Style: „Avem mai multe, ce putem regăsi în Mamaia: safari, valuri (...). Domnişoarele trebuie vânate, sunt nişte gazele care trebuie vânate. Avem «Bird watching», pot veni spre zona Vadu oameni mai în etate să se uite cu binoclul după păsăretul de acolo sau mai tineri să se uite şi ei după păsările de pe plajă“.
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii

  • staboru 09 Jul, 2014 19:37 dezastru pentru constanta, asculta sfatul batranilor, pleaca cat mai poti