Incendiu de amploare în zona Arefu, Argeș. Zeci de pompieri chemați la intervenție. MAI a pus la dispoziție 2 elicoptere dotate cu dispozitive de stingere
Incendiu de amploare în zona Arefu, Argeș. Zeci de pompieri chemați la intervenție. MAI a pus la dispoziție
23 Apr, 2018 09:11
ZIUA de Constanta
2191
Marime text



Potrivit IGSU, pentru stingerea incendiului de vegetație uscată și litieră de pădure, produs în comuna Arefu, zona Cetatea Poienari, IGSU a suplimentat forțele de intervenție cu aproape 100 de pompieri din ISU BIF, ISU BV, ISU PH, ISU SB, ISU TR și USISU Ciolpani
De asemenea, din cadrul ISU Argeș sunt mobilizați 100 de salvatori care acționează permanent pentru lichidarea focarelor, iar Inspectoratul General de Aviație din MAI a pus la dispoziție 2 elicoptere dotate cu dispozitive de stingere, tip Bambi Bucket.
Pe durata nopții trecute, au fost continuate misiunile de stingere, iar în această dimineață a fost efectuat un zbor de survol în zonă. În funcție de focarele identificate, vor fi stabilite direcțiile de acțiune pentru perioada următoare.
Intervenția se realizează cu dificultate din cauza ariei mari de acțiune, accesului îngreunat și cantităților limitate de apă din pădure. La fața locului au fost deplasate 3 containere tip Multirisc, care au în componență pompe manuale portabile - utilizate de pompieri la stingerea incendiilor de pădure.
De asemenea, Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că circulaţia rutieră este oprită pe ambele sensuri ale DN7C Transfăgărăşan, din cauza căderilor de pietre pe carosabil şi pentru a permite acţiunea echipelor de intervenţie în scopul lichidării incendiului de vegetaţie produs la kilometrul 57, în comuna Arefu, judeţul Argeş.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii