17:12 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Manchester United a castigat Campionatul Mondial al Cluburilor

21 Dec, 2008 20:01 716 Marime text

Manchester United a devenit campioana mondială a cluburilor, după ce a învins Japonia, gruparea ecuadoriană Liga de Quito, în finala disputată la Yokohama, cu scorul de 1-0. După campionatul Angliei şi Liga Campionilor, Manchester a triumfat la Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce a învins gruparea ecuadoriană care a câştigat anul acesta echivalentul sud-american al Ligii Campionilor, Coppa Libertadores.

Potrivit unui articol apărut în evz.ro, campioana Europei a fost nevoită să evolueze în inferioritate numerică pe parcursul reprizei secunde, după ce Vidic a fost eliminat în minutul 49. Partida a fost decisă de Wayne Rooney, care a înscris în minutul 74, cu un şut la colţul lung, după o pasă primită de la Cristiano Ronaldo, informează sursa citată.