Oficial de la CJ Constanța despre proiectele adoptate în cadrul ședinței ordinare
Oficial de la CJ Constanța despre proiectele adoptate în cadrul ședinței ordinare
20 Mar, 2025 13:15
ZIUA de Constanta
287
Marime text



Potrivit CJ Constanța,pPrintre primele proiecte adoptate s-a numărat acordarea unor stimulente financiare lunare angajaților Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Constanța pentru anul 2025. Sumele, acordate în limita a două salarii brute pe țară, compensează efortul suplimentar depus în condițiile unui deficit de personal față de cerințele legale actuale. Fondurile alocate pentru 2025 însumează 369.185 lei, din care 307.000 lei provin din bugetul local, iar 62.185 lei din venituri proprii.
Tot astăzi a fost aprobat Planul anual de acțiune pentru 2025 privind serviciile sociale finanțate din bugetul Consiliului Județean Constanța. Acesta urmărește să sprijine investițiile în dezvoltarea și bunăstarea copilului, oferind totodată o platformă de gândire și acțiune politică menită să determine creșterea calității vieții persoanelor cu dizabilități.
Alte trei proiecte de hotărâre au avut ca obiect aprobarea organigramei, a Statului de funcții și a Regulamentului de Organizare și Funcționare în cazul Teatrului pentru Copii si Tineret Constanța „Căluțul de Mare”, Societății “Drumuri Județene Constanța” S.A. și Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța. În cazul Teatrului s-a aprobat transformarea unui post de muncitor cu studii medii în post de pictor cu studii superioare. La Drumuri Județene s-a dispus reconfigurarea organizatorică prin desființarea unor structuri și reorganizarea altora, astfel că noua organigramă va include un număr total de 320 de posturi (24 de conducere, 296 de execuție), fiind eliminate 38 de posturi vacante.
Numărul total de posturi a fost redus de la 3.903 la 3.855, în cazul SCJU Constanța. Această modificare include eliminarea a 31 de posturi de îngrijitoare și a 20 de posturi de rezidenți, în urma finalizării instruirii. În paralel, au fost suplimentate trei posturi (medic specialist medicină de familie, asistent social și inspector de specialitate – juridic), prin preluarea personalului din cadrul Centrului de sănătate mintală și pentru prevenirea adicțiilor.
În ceea ce privește întreținerea și modernizarea infrastructurii de drumuri județene și comunale, instituția noastră a aprobat repartizarea pe unități administrativ-teritoriale, a sumelor defalcate din T.V.A. pe anul 2025 destinate finanțării cheltuielilor privind drumurile județene și comunale și a estimărilor pe anii 2026-2028. Suma alocată în anul 2025 se ridică la 21.340 mii lei, în timp ce sumele estimate pentru următorii trei ani sunt: 19.523 mii lei în 2026, 19.966 mii lei în 2027 și 21.075 mii lei în 2028. Aceste alocări urmăresc rezolvarea, în mod echilibrat, a unor urgenţe privind reţeaua de drumuri publice județene şi comunale, în anul 2025.
Tot astăzi a fost aprobată repartizarea sumei de 43.654 mii lei reprezentând fond la dispoziția Consiliului Județean în anul 2025, precum și a sumelor estimate pentru anii 2026-2028, reprezentând cota de 20% din sumele defalcate din TVA și din sume alocate din cotele defalcate din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale.
Aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli al Județului Constanța și al instituțiilor subordonate CJC pe anul 2025, a făcut subiectul unui număr de 20 de proiecte de hotărâre. Pentru anul 2025, la nivelul Județului Constanța sunt estimate venituri totale în sumă de 970.298,53 mii lei și cheltuieli în valoare de 1.112.045,92 mii lei. Resursele au fost alocate pentru susținerea cheltuielilor cu funcționarea aparatului propriu și a instituțiilor publice din subordinea CJC în sumă de 516.843,63 mii lei și pentru cheltuielile cu investițiile în sumă de 595.202,29 mii lei. Cele mai mari alocări de credite bugetare, în ceea ce privește investițiile, se regăsesc în sectorul de Sănătate, cu o sumă semnificativă de 341.832 mii lei și în sectorul Cultură, Recreere și Religie căruia i-a fost alocată suma de 111.612 mii lei. Pe locul trei se află Învățământul, cu o alocare de 39.341 mii lei, urmat de Asigurări și Asistență Socială cu 37.355 mii lei și de sectorul Transporturi căruia îi revine suma de 29.199,59 mii lei. Detalierea cheltuielilor pe cele două secțiuni poate fi accesată aici.
Pe de altă parte, bugetele instituțiilor subordonate CJC însumează aproximativ 1,42 miliarde lei, fiind distribuite între cultură, sănătate, educație și alte servicii publice esențiale.
Pentru instituțiile de cultură, alocarea totală este de peste 100 milioane lei, asigurând buna funcționare a teatrelor, muzeelor și bibliotecii județene. Bugetul Teatrului de Stat Constanța se ridică la aproximativ 23,83 milioane lei, în timp ce al Teatrului pentru Copii și Tineret Constanța „Căluțul de Mare” la valoarea de 6,62 milioane lei. Pentru Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța au fost aprobați 18 milioane lei, la Muzeul de Artă Constanța – 4,75 milioane lei, iar la Muzeul de Artă Populară Constanța – 4,03 milioane lei. De asemenea, Complexul Muzeal de Științe ale Naturii Constanța va beneficia anul acesta de 12,46 milioane lei, Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada” de 22,66 milioane lei, iar Biblioteca Județeană „I.N. Roman” Constanța de 7,97 milioane lei.
În sectorul sănătății, bugetul total alocat se ridică la aproximativ 1,04 miliarde lei. Cea mai mare parte a acestei sume revenind Spitalului Județean, care primește în jur de 964 milioane lei. De asemenea, Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie are un buget de aproape 66 milioane lei, iar Unitatea de Asistență Medico-Socială Agigea beneficiază de aproximativ 8,9 milioane lei.
În ceea ce privește educația, Centrele Școlare pentru Educație Incluzivă și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională primesc împreună 9,4 milioane lei, cu sume variind între 2,5 și 3 milioane lei pentru fiecare centru, CJRAE Constanța având alocat aproximativ un milion de lei.
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) are un buget semnificativ, de 240,5 milioane lei, reflectând complexitatea serviciilor sociale oferite în județ. Alte instituții esențiale, precum Direcția Generală de Evidență a Persoanelor și Direcția de Pază a Județului, au estimat un buget de 8,1 milioane lei, respectiv 26,5 milioane lei, pentru a-și desfășura activitatea în condiții optime.
Nu în ultimul rând, a fost aprobat bugetul, alături de lista de investiții, pentru Societatea Drumuri Județene Constanța S.A., în valoare totală de aproximativ 88,8 milioane lei. Din această sumă, 70,8 milioane lei sunt destinați lucrărilor de întreținere a rețelei de drumuri județene, inclusiv poduri și podețe, asigurând astfel condiții mai bune de trafic și siguranță pentru locuitorii județului.
În vederea finalizării procedurii de selecție și nominalizare a membrilor Consiliului de Administrație al Societății Drumuri Județene Constanța SA (mandatul 2025-2029), consilierii județeni au aprobat Planul de selecție - Componenta Integrală, care include documente și formulare specifice fiecărei etape, pentru a asigura un proces transparent și nediscriminatoriu. Până la finalizarea acestui demers, printr-un alt proiect de hotărâre, au fost numiți administratori provizorii pentru un mandat de cinci luni, cu posibilitatea unei singure prelungiri de două luni: Drăgan Nicoleta Carmen, Jianu Corina Eugenia, Pătruțoiu Cristian, Hodorcă Neculai și Țuțui Emilia-Georgeta.
Ședința s-a ținut în format fizic, fiind prezenți în total 33 de consilieri județeni.
Citește și:
LIVE VIDEO+TEXTConsiliul Județean Constanța, convocat în ședință ordinară! Mai multe subiecte pe ordinea de zi (GALERIE FOTO+VIDEO)
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii