17:20 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Frontiera Tomis Constanţa a câştigat cel de-al şaselea titlu de campioană naţională la oină!

27 Sep, 2010 20:02 1206 Marime text

In perioada 25-26.09.2010, Federatia Romana de Oina si Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret, in colaborare cu Primaria comunei Curcani si Partenerul oficial al Federatiei-Antena Satelor, a organizat cel de al doilea (si ultimul) turneu play-off al Campionatului National de Oina-seniori, editia a 59-a.

Turneul s-a desfasurat in comuna Curcani, judetul Calarasi, un vechi centru de traditie al sportului nostru national, intr-o ambianta deosebita, cu participarea unui numar mare de spectatori.

Frontiera Tomis Constanţa a devenit din nou campioană naţională la oină, sportul nostru naţional. Constănţenii au primit trofeul ieri(al saselea din palmares), după disputarea celui de-al doilea turneu play-off din cadrul Campionatului Naţional . Chiar dacă a pierdut două dintre cele trei partide, Frontiera a profitat de cele patru puncte avans după primul turneu play-off, clasându-se în final pe prima poziţie a clasamentului general. Locul secund a fost ocupat de Straja Bucureşti, care a terminat la egalitate de puncte cu Biruinţa Gherăeşti, dar a fost avantajată de rezultatele din meciurile directe.

Rezultate înregistrate:

Frontiera - CSM Rm. Sărat 23-8; Frontiera - Straja 20-29; Frontiera - Biruinţa 17-18; Straja - CSM 5-11; Straja - Biruinţa 15-10; Biruinţa - CSM 24-10.