Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:40 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Agenţia Pentru Protecţia Mediului Constanţa angajează. Detalii

ro

25 Jul, 2024 11:47 256 Marime text
Foto cxu rol ilustrativ. Sursă foto: Pexels

Agenţia Pentru Protecţia Mediului Constanţa (APM Constanța) organizează concurs pentru ocuparea unui funcții de execuție contractuale vacante de șofer, treapta profesională I
în baza art. 14 din Hotărârea Guvernului Nr. 1.336/2022 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea și dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice.

Durata timpului de muncă: 8h/zi – 40h/săptămâna
Durata contractului de muncă: nedeterminată
Perioada de depunere a dosarelor: 24.07.2024 – 06.08.2024, ora 15.00
Dosarele de concurs complete se depun la: sediul APM Constanța, Str. Unirii nr. 23, municipiul Constanța, județul Constanța

Persoana de contact: Burtoi Doina Lelia, consilier, Telefon: 0753012040, E-mail: doina.burtoi@apmct.anpm.ro
Locul, data și ora de desfășurare a concursului:
Locul de desfășurare a probelor de concurs : Sediul APM Constanța, Str. Unirii nr. 23, municipiul Constanța, județul Constanța

Data și ora desfășurării probei practice a concursului: 14.08.2024 ora 10.00,

Data și ora afișării rezultatelor probei practice: 14.08.2024 ora 13.00

Data și ora susținerii interviului se afișează odată cu rezultatele la proba practică, conform legii.

Termenul în care se pot depune contestațiile este de cel mult 24 ore de la afișarea rezultatelor fiecărei probe, iar afișarea rezultatele contestațiilor se face în cel mult o ora de la expirarea termenului de depunere a contestațiilor.

Rezultatele finale se afișează: în cel mult o oră de la afișarea rezultatelor contestațiilor.

Condiții de participare la concurs:

– îndeplinirea condițiilor prevăzute de Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și cerințele specifice prevăzute la art. 542 alin. (1) și (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare.
Condiții specifice pentru ocuparea postului prevăzute în fișa de post

– Studii de specialitate: Medii sau Generale atestate cu diplomă de bacalaureat sau de absolvire, după caz.
– Cerințe specifice:
– deținerea Permisului de conducere valabil eliberat pentru cel puțin categoria de vehicule B, dobândit cu minim 3 ani înainte de data desfășurării prezentului concurs
– diploma de electrician sau echivalent
– Abilități, calități și aptitudini necesare: Cunoașterea reglementărilor rutiere și a legislației în vigoare, conducerea în siguranță și eficientă, comunicare și interacțiune cu pasagerii, capacitatea de a gestiona situațiile neprevăzute sau urgențele pe drumurile publice și de a face față situațiilor de stres sau presiune în trafic, orientarea spațială și cunoașterea tehnică a vehiculului, capacitatea de dezvoltare și îmbunătățire a abilităților de conducere a autovehiculelor și de exploatare a echipamentelor din dotarea acestuia, păstrarea secretului asupra informațiilor în legătură cu serviciul.

Conținutul dosarului de concurs şi modalitatea de înscriere la concurs

Pentru înscrierea la concurs candidații vor prezenta un dosar care va conține următoarele documente:

a) formular de înscriere la concurs, conform modelului prevăzut la anexa nr. 2;
b) copia actului de identitate sau orice alt document care atestă identitatea, potrivit legii, aflate în termen de valabilitate;
c) copia certificatului de căsătorie sau a altui document prin care s-a realizat schimbarea de nume, după caz;
d) copiile documentelor care atestă nivelul studiilor și ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări, precum și copiile documentelor care atestă îndeplinirea condițiilor specifice ale postului solicitate de autoritatea sau instituția publică;
e) copia carnetului de muncă, a adeverinței eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă și în specialitatea studiilor solicitate pentru ocuparea postului;
f) certificat de cazier judiciar sau, după caz, extrasul de pe cazierul judiciar;
g) adeverință medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare pentru exercitarea activității de conducere a autovehiculelor, eliberată de către medicul de familie al candidatului sau de către unitățile sanitare abilitate cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului;
i) curriculum vitae, model comun european.

La depunerea dosarului, documentele prevăzute la lit b)-e) se vor prezenta in original pentru verificare.

Termenele prevăzute în prezentul anunț se calculează avându-se în vedere inclusiv ziua când au început și ziua când s-au sfârșit.

Bibliografia şi tematica pentru funcția contractuală de execuție șofer, treapta profesională, I.

Bibliografia

1. Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, Partea VI, Titlul I, art. 365-368, Titlul III – Cap. I, art. 538-542, Cap. III art 549-553, Partea VII, Titlurile I-IV, cu modificările şi completările ulterioare
2. HOTĂRÂRE nr. 1.000 din 17 octombrie 2012 privind reorganizarea și funcționarea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și a instituțiilor publice aflate în subordinea acesteia, cu modificările şi completările ulterioare
3.Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
4.Hotărârea Guvernului nr. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, cu modificările și completările ulterioare;
5. Capitolele I, II, IV ȘI VI din Legea nr. 319/2006 a securității și sănătății în muncă, cu modificările și completările ulterioare.
6. ORDIN nr. 2.741 din 1 noiembrie 2011 privind aprobarea reglementării tehnice „Normativ pentru proiectarea, execuția şi exploatarea instalațiilor electrice aferente clădirilor”, indicativ I 7-2011

Tematica

4.Hotărârea Guvernului nr. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, cu modificările și completările ulterioare;

Atribuții stabilite în fişa postului, precum şi alte date necesare desfășurării concursului:

Atribuțiile postului:

1. Asigură conducerea în condiții de siguranță a autovehiculelor pe traseele stabilite, aprobate şi înscrise în foaia de parcurs;
2. Asigură securitatea deplină a personalului pe care-l transportă în interesul serviciului;
3. Înscrie în Foaia de parcurs toate informațiile necesare, conform cerințelor formularului;
4. La terminarea cursei se asigură de confirmarea cursei de către cei în drept.
5. Asigură securitatea şi integritatea autovehiculului pe care îl are în primire precum şi a materialelor, aparatelor şi echipamentelor pe care le transportă;
6. Respectă indicațiile și dispozițiile personalului de specialitate pe care îl transportă, dacă nu contravin normelor de prevenire și stingere a incendiilor, siguranței și securității muncii, sau pun în pericol integritatea mijlocului de transport, a pasagerilor sau a echipamentelor și/sau materialelor transportate;
7. Execută operațiunile de întreținere corespunzătoare a autovehiculului în așa fel încât la plecarea în cursă autovehiculul să aibă asigurată siguranța în exploatare cât şi aspect interior şi exterior curat şi agreabil ;
8. Informează operativ coordonatorul/șeful ierarhic superior despre defecțiunile tehnice apărute şi de necesitatea efectuării unor operațiuni de întreținere şi reparații;
9. Completează zilnic documentele de transport şi le predă coordonatorului activității de transport;
10. Justifică bonurile valorice de carburanți imediat după alimentare sau la întoarcerea din cursă, predând gestionarului bonurilor valorice partea de control stampilată de stația de alimentare, la care va fi atașat obligatoriu bonul nefiscal obținut de la stațiile de alimentare din care să rezulte cantitatea alimentată şi prețul;
11. După efectuarea curselor asigurară parcarea corespunzătoare la locul indicat in foaia de parcurs, răspunzând de securitatea şi integritatea acestuia în cazul aprobării parcării în alte locuri decât la sediul agenției;
12. In perioadele de timp în care nu sunt programate curse și nu sunt lucrări de întreținere și reparații instalații electrice, va efectua lucrări de întreținere a autoturismului şi/sau vor îndeplini alte sarcini încredințate de coordonatorul activității de transport sau șeful ierarhic direct;
13. Efectuează controlul, diagnosticarea, repararea, executarea sau modificarea precum si întreținerea instalațiilor electrice de comanda, a instalațiilor electrice de forță, precum si a instalațiilor electrice de iluminat;
14. Stabilește necesarul de materiale, consumabile și piese de schimb necesare întreținerii și reparațiilor de natură electrică;
15. Comunică șefului direct şi directorului executiv, orice situație de muncă despre care are motive întemeiate să o considere un pericol pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor, precum şi orice deficiență a sistemelor de protecție;
16. Respectă regulile şi măsurile de apărare împotriva incendiilor și cele privind siguranța și securitatea muncii;
17. Se preocupa permanent de pregătirea si perfecționarea sa profesionala, participa activ la instruirile organizate de ANPM sau alte instituții abilitate;
18. Păstrează secretul asupra informațiilor în legătură cu desfășurarea activității și prelucrează datele personale în conformitate şi în limitele de autorizare stabilite prin fişa postului si/sau în procedurile interne ale A.P.M. Constanţa, numai pentru aducerea la îndeplinire a atribuţiilor de serviciu;

Alte informații necesare

Modelul “Formular de înscriere la concurs” și Modelul Adeverinței eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă și în specialitatea studiilor solicitate pentru ocuparea postului se regăsesc in HG Nr. 1.336/2022, Anexa 2 și Anexa 3, sau se pot obține de la sediul APM Constanța, compartimentul Resurse Umane.

Citește și:
Cauți loc de muncă? Grădiniţa cu program prelungit „Veseliei“ caută bucătar
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii