Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:16 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

SRI angajeză! Se cere experienţă în utilizarea calculatoarelor

ro

30 Jun, 2024 13:31 903 Marime text

Serviciul Român de Informații caută analist securitate IT&C – L1 SOC!

Potrivit datelor oficiale, cerinţele postului sunt următoarele:

• absolvent de studii superioare în domenii tehnice, preferabil profil tehnic în ştiinţe exacte (matematică, informatică), ştiinţe inginereşti (calculatoare şi tehnologia informaţiei, electronică şi telecomunicaţii, inginerie electrică, ingineria sistemelor) sau ştiinţe economice - specializări tehnice (cibernetică, statistică şi informatică economică); certificări precum Cisco (CCNA, CyberOps), CEH, CISSP reprezintă un avantaj;

• competenţe – cunoştinţe generale despre:

administrarea sistemelor informatice şi de comunicaţii;
securitatea sistemelor de operare;
securitatea aplicaţiilor, inclusiv cele web;
securitatea bazelor de date;
securitatea reţelelor de calculatoare;
securitatea comunicaţiilor;
ameninţări şi vulnerabilităţi IT&C;
sisteme şi soluţii de securitate (SIEM, VM, DLP, IDS/IPS, AV/EDR, echipamente de reţea etc.);
experienţă în utilizarea calculatoarelor, a tools-urilor şi a aplicaţiilor informatice;
capabilităţi de comunicare eficientă cu beneficiarii şi ceilalți specialiştii IT.

abilităţi:

înţelegerea proceselor asociate securităţii IT&C într-o organizaţie;
atenţie ridicată şi capacitate de sesizare a aspectelor relevante;
capacitate de sinteză, analiză şi corelare a datelor din log-urile de securitate;
abilităţi de colaborare/lucru în echipă.

Responsabilităţi:

monitorizarea continuă a alertelor de securitate;
trierea alertelor de securitate şi stabilirea următorilor paşi (false-pozitive sau escaladare către L2);
monitorizarea continuă a senzorilor soluţiilor de securitate şi remedierea în cazul funcţionării necorespunzătoare;
monitorizarea evenimentelor generate în cadrul rețelelor de calculatoare în vederea identificării unor atacuri/evenimente/incidente de securitate și formularea de propuneri către dezvoltatorii de conținut cu privire la crearea unor alerte care să surprindă evenimentele sus-menționate;
generarea de rapoarte predefinite/personalizate.

Cum aplici?

Completezi acest FORMULAR

PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:

SRI caută specialist lingvist! Iată profilul candidatului ideal. Îți trebuie BAC-ul

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii