18:41 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Militari romani medaliati la Campionatul militar international de schi al Germaniei-24.02.2009

24 Feb, 2009 20:47 758 Marime text

Nr. 046
 24  februarie 2009
Persoană de contact: Cpt. Alin Preda, tel: 0788 564162

Militari români medaliaţi la Campionatul militar internaţional de schi al Germaniei

Sportivi militari, aparţinând Forţelor Terestre Române, au participat, în perioada 13-21 februarie, la Campionatul militar internaţional de schi al Germaniei (Brigade SKIMEISTERSCHAFT 2009).

La competiţie au concurat sportivi militari din: Austria, Croaţia, Elveţia, Germania, Polonia, România, Spania şi S.U.A. Competiţia a inclus întreceri masculine la biatlon, ştafetă, schi de tură şi patrulă militară. Sportivii militari români au obţinut rezultate notabile pe tot parcursul întrecerilor sportive.

La proba de biatlon, militarii români au ocupat poziţiile fruntaşe - locul I Gavrilă Ştefan, locul II Moşoiu Cristian, locul IV Puchianu Cornel şi locul V Tişcă Alexandru. În proba de schi de tură desfăşurată în după amiaza primei zile de întreceri, sportivii Forţelor Terestre au ocupat primele trei locuri ale podiumului de premiere prin clasarea pe locul I - Manea Silviu, locul II - Pălici Viorel şi locul III - Clinciu Lucian. Manea Silviu a fost declarat “cel mai bun căţărător” primind din partea organizatorilor “Globul De Cristal”.

La ştafetă, echipa României formată din Gavrilă Ştefan, Şneaga Vasile, Moşoiu Cristian şi Tişcă Alexandru a obţinut locul I.

Echipa României la patrula militară, compusă din Şneaga Vasile, Pălici Viorel, Manea Silviu, Clinciu Lucian, Găliţeanu Ionuţ şi Puchianu Cornel, s-a clasat pe locul al II-lea urmând echipei Austriei la 1 minut şi 52 de secunde şi devansând echipa gazdă cu 4 minute şi 14 secunde.