01:55 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ce meci, Săgeata a câştigat la Brăila în prelungiri!

01 Oct, 2012 01:00 1909 Marime text
fotbal_sageata_-_aurel_sunda.jpgRevenire de senzaţie pentru Săgeata Năvodari, ieri, în partida de pe terenul lui CF Brăila, contând pentru etapa a cincea a Ligii a 2-a la fotbal. Conduşi cu 2-0 încă din prima jumătate de oră, după golurile lui Bălţoi (min. 18 - din penalty) şi Bosoi (min. 28), oaspeţii nu au cedat şi au reuşit să întoarcă spectaculos rezultatul.

În minutul 53, arbitrul a acordat penalty pentru Săgeata, în urma unui henţ în careu al lui Voicu. Fundaşul central Ivan, de la CF Brăila, a protestat la această decizie a centralului şi a primit cartonaş galben. Fotbalistul gazdelor nu s-a potolit însă, astfel că a mai fost avertizat o dată, arbitrul eliminându-l. Vezan a marcat dse la punctul cu var, în minutul 55, iar Săgeata reintra în meci.

Cursa de urmărire şi-a arătat roadele pe final, când Jianu (min. 89) şi Vasile Şicu (min. 90+4) au înscris golurile unei spectaculoase victorii a Săgeţii.

Aurel Şunda, antrenorul năvodărenilor, a jucat cu: Gordin - Goşa, Sg. Bar, Tudorache, Cheţan (min. 86, Pleniceanu) - Diaby, V. Apostol, Vezan, Tigoianu (min. 64, V. Şicu) - B. Oprea (min. 63, Jianu), Zaharia.

Celelalte rezultate ale rundei au fost: Chindia Târgovişte - CS Otopeni 0-0, Unirea Slobozia - Sportul Studenţesc 0-3, ACS Buftea - Delta Tulcea 2-1, Dinamo 2 - FC Botoşani 1-2, Dunărea Galaţi - Rapid CFR Suceava 1-0. FC Farul Constanţa a avut rundă liberă.

Clasament: 1. Sportul - 15p, 2. Otopeni - 13p, 3. Săgeata - 11p, 4. Botoşani - 9p (8-4), 5. Delta - 9p (7-7), 6. Brăila - 4p, 7. Suceava - 3p (4-5), 8. Farul - 3p (4-6), 9. Buftea - 3p (5-10), 10. Galaţi - 3p (2-7), 11. Slobozia - 2p (6-9), 12. Chindia - 2p (3-6), 13. Dinamo 2 - 0p.