Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
04:07 22 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CFR SA Mai multe vagoane deraiate în zona accidentului feroviar din Olt, ridicate. Circulația trenurilor, restricționată în zonă

ro

21 Feb, 2025 09:14 248 Marime text
Foto: CFR SACompania Națională de Căi Ferate „CFR” SA informează că lucrările de intervenție în zona deraierii de pe secția Mihăești – Radomirești avansează într-un ritm susținut, datorită implicării exemplare a echipelor Sucursalei Regionale de Căi Ferate Craiova.

Potrivit CFR SA, până la această oră, au fost ridicate și retrase din linia curentă patru vagoane – trei aparținând operatorului Rail Cargo Carrier România și unul al operatorului PIMK Rail – precum și locomotiva deraiată a PIMK Rail.

În acest moment, echipele desfășoară operațiuni de tăiere a ultimului vagon rămas în linia curentă, pregătindu-l pentru ridicare. În paralel, sunt în curs de desfășurare lucrările de refacere a liniei de cale ferată afectate pe firul II. După finalizarea acestora, se va trece la montarea unui nou stâlp și la reinstalarea liniei de contact.

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” SA mulțumește echipelor de intervenție pentru profesionalismul și efortul neîntrerupt și reafirmă angajamentul de a finaliza lucrările în cel mai scurt timp posibil, astfel încât circulația feroviară să fie reluată în condiții de siguranță.

Vom reveni cu informații actualizate pe măsură ce lucrările progresează“ - au precizat reprezentanții CFR SA

Citește și: 

Impact violent între două trenuri marfare! Planul Roșu de Intervenție, activat! Un șef de tren decedat (GALERIE FOTO)
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii