Controale în Constanța! Poliția verifică locații publice și vehicule (VIDEO)
Controale în Constanța! Poliția verifică locații publice și vehicule (VIDEO)
31 Mar, 2025 12:59
ZIUA de Constanta
385
Marime text



În intervalul 29-31 martie a.c., Poliția Municipiului Constanța – Secția 2 Poliție a desfășurat o acțiune amplă cu efective mărite, având ca scop principal prevenirea faptelor săvârșite cu violență, precum și combaterea traficului și consumului de droguri.
Pe parcursul operațiunii, au fost legitimate aproximativ 140 de persoane și au fost verificate 31 de mașini. De asemenea, polițiștii au efectuat controale în 19 locații publice, inclusiv baruri, săli de jocuri de noroc, parcuri și parcări ale centrelor comerciale, pentru a asigura un climat de siguranță pentru cetățeni.
În plus, au fost verificați 8 agenți de pază și s-au efectuat controale la 3 societăți comerciale, pentru a se asigura respectarea prevederilor Legii 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor.
Oficial de la IPJ Constanța
În perioada 29-31 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Secția 2 Poliție au acționat cu efective mărite pentru prevenirea faptelor săvârșite cu violență și a traficului și consumului de droguri.
În cadrul activităților derulate au fost legitimate aproximativ 140 de persoane și au fost verificate 31 de vehicule și 19 locații publice, printre care baruri, săli de jocuri de noroc, parcuri și parcări ale unor centre comerciale.
Totodată, au fost verificați 8 agenți de pază și au fost efectuate controale la 3 societăți comerciale, pe linia respectării prevederilor Legii 333/2003.
În urma neregulilor constatate au fost aplicate 42 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea Legii 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, precum și pentru nerespectarea O.U.G. 195/2002, privind circulația pe drumurile publice.
Valoarea sancțiunilor contravenționale este de peste 20.000 de lei.
La acțiune au participat și polițiști din cadrul Serviciului Municipal de Ordine și Siguranță Publică, jandarmi din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Tomis Constanța, precum și polițiști locali.
Sursa foto: IPJ Constanța
Citește și:
Poliția din Constanța intensifică controalele! Rezultatele acțiunii din perioada 29-30 martie
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii