Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
16:35 04 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Elevii Colegiului Militar „Alexandru Ioan Cuza” Constanța marchează Ziua Mondială de Luptă Împotriva Cancerului (FOTO)

ro

04 Feb, 2025 14:27 158 Marime text
Cadeții Colegiului Național Militar „Alexandru Ioan Cuza” se alătură simbolic efortului global de combatere a cancerului.

Elevii claselor a X-a C, a XI-a A și a XII-a B s-au reunit marți, 4 februarie, pentru a crea și purta în piept fundițe mov, ca simbol al speranței și sprijinului pentru persoanele care luptă cu această boală. Și-au propus astfel să transmită că fiecare dintre noi se poate informa, se poate implica și le poate fi alături celor aflați în suferință.

Data de 4 februarie este, în fiecare an, un moment în care reflectăm deopotrivă la pericolele, dar și la prevenirea, detectarea timpurie și tratarea afecțiunilor oncologice. Sloganul pentru 2025 – „Together, we are #UnitedByUnique”  – este despre oameni și poveștile lor și îndeamnă la acțiune prin solidaritate.- transmit reprezentanții Colegiului Militar. 


Activitatea s-a desfășurat sub coordonarea profesorilor diriginți prof. Claudia Hrițcu, prof. Mădălina Herța și prof. dr. Mihaela Matache.


Sursa foto: Facebook/ Colegiul Național Militar "Alexandru Ioan Cuza" Constanța


Citește și:


Ziua Mondială de Luptă Împotriva Cancerului, marcată anual pe 4 februarie. România are una dintre cele mai ridicate rate ale mortalității cauzate de cancer din UE
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii