Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
07:15 13 04 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ministrul Energiei - „La această oră peste 30% din energia României este produsă de eoliene“

ro

10 Apr, 2025 16:40 229 Marime text
Foto: Facebook/Sebastian BurdujaLa această oră, peste 30% din energia României este produsă de eoliene, conform unui comunicat transmis de Ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

Acest prag simbolic este un semnal clar: tranziția energetică este în desfășurare, iar România se poziționează tot mai ferm pe harta energiei verzi europene. Este încă o dovadă că investițiile în regenerabile dau roade.

Iar când adăugăm la acest tablou 20% hidro, 11% fotovoltaic și chiar începuturile stocării (care apare deja în mix, cu 18 MW instalați), avem aproape 63% energie curată în rețea. Plus aproape 19% din centrala de la Cernavodă. Prin urmare, peste 82% din energia României vine din surse cu emisii reduse sau zero. Este o transformare susținută direct de investițiile strategice ale Ministerului Energiei în tehnologii verzi și capacități de echilibrare.

Investițiile derulate de Ministerul Energiei în ultimii ani sunt fără precedent. Peste 2 miliarde de euro sunt disponibile prin Fondul pentru Modernizare pentru proiecte de energie regenerabilă și infrastructură de transport și distribuție. Alte 1,5 miliarde de euro sunt alocate pentru sprijinirea capacităților de producție din surse regenerabile, prin apeluri de proiecte aflate în derulare. În paralel, 300 de milioane de euro sunt dedicate exclusiv dezvoltării capacităților de stocare în baterii – o componentă esențială pentru funcționarea eficientă a unui sistem energetic modern“ - a precizat ministrul Sebastian Burduja. 

Ministrul a menționat că rezultatele deja se văd.

În doar 12 luni, capacitatea de stocare din România a crescut de la 8 MWh la aproape 400 MWh disponibili în baterii. Hidroelectrica a semnat recent contractul pentru primul proiect de stocare în baterii Li-ion din portofoliul său, care va fi amplasat la Parcul Eolian Crucea Nord și va avea o capacitate de 72 MWh. Valoarea totală a contractului este de aproape 80 de milioane de lei, iar lucrările vor fi realizate în termen de 12 luni. Mai mult decât atât, partenerii acestui proiect sunt două companii românești – Prime Batteries Technology și Enevo Group, care aduc valoare adăugată și tehnologie de ultimă generație dezvoltată în România.

Aceste investiții contribuie direct la reducerea dezechilibrelor din rețeaua electrică, la îmbunătățirea performanțelor turbinelor eoliene și la asigurarea serviciilor de echilibrare pentru întregul sistem energetic național. Cu alte cuvinte: mai multă stabilitate, eficiență și fiabilitate pentru rețeaua de electricitate a României.

Obiectivul nostru este clar: peste 3.000 MWh capacitate de stocare până în 2030 și un mix energetic dominat de surse curate, sigure și competitive, cu dublarea capacității românești de producție de energie. România nu doar recuperează decalaje, ci va deveni lider regional în acest sector strategic, cu un sistem energetic mai sigur, mai accesibil și mai curat“ - a mai adăugat ministrul. 

Citește și. 

Ministrul Sebastian Burduja - „Peste 40% din energia României este din hidrocentrale”
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii