Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
02:39 15 03 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Mortul e de vină" ... (video)

ro

22 Sep, 2010 02:52 1597 Marime text

familii_morti_tuzla2.jpgLa mai bine de trei luni după tragedia aviatică de la Tuzla, rezultatul anchetei vine ca o palmă dată familiilor celor dispăruţi. Defecţiune tehnică, 12 morţi şi ... niciun vinovat! Aceasta este concluzia procurorilor militari. Mamele şi soţiile militarilor nu mai au lacrimi să plângă. Unele sunt hotărâte să acţioneze statul în instanţă, iar altele îşi vor căuta dreptatea direct la NATO!

Procurorii militari au terminat, dupa mai bine de trei luni de investigatii, ancheta in acest caz si au decis sa nu inceapa urmarirea penala fata de nicio persoana. Defectiunea care a condus la prabusirea avionului nu ar fi putut fi observata la inspectia tehnica facuta inaintea zborului, se arata in comunicatul de presa emis de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Practic, militarii nu au mai avut nicio sansa sa aterizeze in conditii de siguranta. Un fapt extrem de grav, o concluzie cutremuratoare. Rudelor mortilor nu le vine sa creada ca nimeni nu poate fi tras la raspundere pentru asta. Cu atat mai mult cu cat militarii faceau parte din trupele speciale ale unei tari membre NATO.

Practic, accidentul s-a produs din cauza unei piese numită levier de comanda. Aceasta s-ar fi rupt in timp ce pilotul incerca sa decoleze. Piesa este parte a sistemului care controleaza directia in care se deplaseaza aernoava. Prin miscarea mansei, pilotul ii poate cere avionului sa urce sau sa coboare. O bucata din acest sistem a cedat, ceea ce a facut ca aparatul sa nu mai raspunda comenzi.

11 persoane au murit, pe 5 iulie, din cauza incendiului izbucnit imediat dupa prabusirea avionului AN2 in apropierea aerodromului din Tuzla. Un alt militar a murit la Spitalul Militar din Bucuresti. Avionul militar si echipajul apartineau Scolii de Aplicatie a Fortelor Aeriene din Boboc, judetul Buzau, iar parasutistii erau de la Centrul Militar de Scafandri din Constanta, antrenati pentru misiuni speciale.

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii