Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
21:47 30 03 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Președintele interimar, Ilie Bolojan „Decizia noastră de a nu trimite trupe în Ucraina a fost luată după consultările cu partidele politice“

ro

27 Mar, 2025 18:35 516 Marime text
Ilie Bolojan. Foto: Administrația PrezidențialăDecizia României de a nu trimite trupe în Ucraina a fost luată după consultările cu partidele politice, conform președintelui interimar al României, Ilie Bolojan. 

Declarația a fost făcută de președintele interimar al României, Ilie Bolojan, la Ambasada României la Paris, Republica Franceză, în cadrul unei conferințe de presă după participarea la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai „Coalition of the willing” privind securitatea în Ucraina.

„Decizia noastră de a nu trimite trupe în Ucraina a fost luată după consultările cu partidele politice, pentru că atunci când angajezi țara într-o chestiune foarte importantă, mie mi se pare responsabil să te asiguri că cei de care depinde luarea acestei decizii, în acest caz Parlamentul României, are o poziție clară. Și deci nu există o susținere pentru o astfel de situație. Prin urmare, aici lucrurile sunt clare și nu mai are rost să le mai explicăm.

La fiecare întâlnire repetăm același lucru, pentru că, de fapt, ce se întâmplă: fiind un context electoral, în următoarea lună, până la alegerile prezidențiale, tot felul de lucruri care vor putea fi speculate, ca să creeze frici, ca să creeze motivație de vot, într-un fel sau altul, vor fi folosite și e o formă de dezinformare pe care cred că cei care candidează mai ales, dar și cei care sunt implicați în campanii, dacă într-adevăr țin la țara noastră, așa cum declară, ar trebui să fie foarte rezervați să o folosească. Pot fi alte teme minore, care nu ne deranjează, dar cu astfel de chestiuni e bine să nu te joci.

Din acest punct de vedere, noi am comunicat decizia țării noastre și nu am avut nicio problemă nici cu una din țări, inclusiv cu Franța. Deci nu am avut niciun fel de comentarii la această chestiune, pentru că fiecare țară știe care îi sunt posibilitățile, care sunt efectiv interesele ei naționale, și aceasta este concluzia pe care am anunțat-o, și o chestiune de consecvență pe care, dacă urmăriți toate declarațiile, le vedeți că sunt după întâlnirile cu partidele politice, pentru că, v-am spus, astfel de decizii nu le ia o persoană, ci pur și simplu trebuie să gândești foarte bine și să ai un sprijin pe o astfel de decizie“ - a precizat președintele interimar al României, Ilie Bolojan.

Citește și: 

Ședință CSAT, vineri, 28 martie 2025 la Palatul Cotroceni! Ce subiecte vor fi dezbătute
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii