Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
23:19 10 03 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Șoferi băuți și fără permis de conducere depistați pe străzile din județul Constanța. Cu ce alcoolemie au fost prinși la volan?

ro

10 Mar, 2025 20:25 160 Marime text
Sursa foto: IPJ Constanța





 
  • Intervențiile polițiștilor pe raza județului Constanța
  • Șoferi băuți și fără permis de conducere


Astăzi, 10 martie a.c., în jurul orei 02.30, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța au identificat un bărbat, de 35 de ani, care a condus un autoturism pe strada Munții Tatra din municipiu, în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Potrivit IPJ Constanța, bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 1,02 mg/l alcool pur în aerul expirat. 

Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge. 

În aceeași zi, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră Constanța au identificat un bărbat, de 33 de ani, care ar fi condus un autoturism pe DN2 A – intersecție cu strada Dumbrăveni.


În urma verificărilor, s-a stabilit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

De asemenea, în jurul orei 04.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Medgidia au identificat un bărbat, de 46 de ani, care ar fi condus un autoturism pe bulevardul Independenței din municipiu, în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice.

„Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat. 
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge”, precizează polițiștii.

Totodată, pe  9 martie a.c., în jurul orei 13.20, polițiști din cadrul Poliției Orașului Eforie au identificat un bărbat, de 56 de ani, care ar fi condus un autoturism pe strada Daliei din localitatea Eforie Nord, în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice.


Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind o alcoolemie ridicată de 1,17 mg/l alcool pur în aerul expirat. 

Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge. 

La data de 9 martie a.c., în jurul orei 21.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Constanța - Serviciul Municipal de Siguranță Rutieră au identificat un bărbat, de 28 de ani, care ar fi condus un autoturism pe strada Eliberării, în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,39 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, în urma verificărilor, s-a stabilit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.


Citește și
Razie de amploare pentru depistarea șoferilor băuți sau sub influența substanțelor interzise
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii