Știri Constanța Zeci de amenzi aplicate în urma unei acțiuni de control a vitezei în județ
Știri Constanța: Zeci de amenzi aplicate în urma unei acțiuni de control a vitezei în județ
22 Mar, 2025 09:54
ZIUA de Constanta
279
Marime text



Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia au desfășurat pe 21 martie 2025 o acțiune importantă pentru prevenirea accidentelor rutiere. Scopul a fost depistarea șoferilor care nu respectă regimul legal de viteză și aplicarea măsurilor legale corespunzătoare.
Potrivit IPJ Constanța, acțiunea a avut loc pe drumurile D.N. 39, D.J. 391 și D.J. 391B și s-a soldat cu multe amenzi, inclusiv pentru bicicliști.
Ce spune IPJ Constanța
La data de 21 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Mangalia – Biroul de Siguranță Rutieră au desfășurat o acțiune pentru prevenirea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, prin depistarea și luarea măsurilor legale față de șoferii care nu respectă regimul legal de viteză.
Acțiunea s-a desfășurat pe D.N. 39, D.J. 391 și D.J. 391B.
În cadrul activităților derulate au fost legitimate 68 de persoane și au fost verificate 65 de vehicule.
În urma neregulilor constatate au fost aplicate 54 de sancțiuni contravenționale, 35 dintre acestea fiind aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză.
De asemenea, 10 bicicliști au fost sancționați contravențional pentru abateri de la regimul circulației rutiere.
Valoarea sancțiunilor contravenționale aplicate este de peste 21.000 de lei.
Totdată, au fost retrase 2 certificate de înmatriculare.
Recomandăm tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație, pentru a preveni accidentele rutiere!
Citește și:
Știri ConstanțaFocuri de armă în trafic, la Mircea Vodă! Un șofer a fost reținut (FOTO)
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii