Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
15:34 22 04 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gest de cruzime în prima zi de Paște. Un bărbat este cercetat după ce ar fi ucis doi câini în județul Tulcea

ro

22 Apr, 2025 12:53 536 Marime text

Sursa foto: Facebook



 
 
 
  • Poliția Măcin intervine în cazul uciderii unor animale de companie și violare de domiciliu. 


Pe 20 aprilie 2025, un bărbat a intrat în domiciliul unei femei din Luncavița, județul Tulcea, și a ucis doi câini de talie medie aflați în curtea casei.

Cazul care a șocat prin cruzime a devenit viral pe rețelele de socializare, mai ales că rudele femeii au făcut cunoscut tot incidentul. Proprietarii câinilor uciși sunt încă în stare de șoc și îndurerați de pierderea animalelor lor de companie dragi.

„Bunica mea a venit la noi acasă să spele mașina iar cățeii au ieșit din curte și au trecut niște copii cu biciclete.
Bunica mea a băgat o dată căței în curte însă au ieșit iar.


Copii aceia au trecut din nou și din neatenție probabil un copil uitându se în spate a călcat un cățel și a căzut de pe bicicleta,bunica mea l-a ajutat, l-a dus acasă. După ce au terminat treaba,au băgat cățeii in curte și au plecat toți de acasă, iar tatăl băiatului fiind "așa zis inconștient deoarece a consumat alcool" a intrat în curte,am dovezi, a luat câinii și i-a omorât. Nu înțeleg câtă cruzime, câtă nedreptate.”,  a scris pe Facebook nepoata proprietarei casei.

Pe de altă parte, mama copilului care a căzut de pe bicicletă susține că acesta a fost atacat de cățeii respectivi, intrând în roata bicicletei, fiind aruncat pe șosea.

De asemenea, că ar fi fost lăsat acolo și a fost adus acasă de cumnata ei „plin de sânge”.










Ce spun polițiștii de la IPJ Tulcea


Polițiști din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Măcin au fost sesizați prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 cu privire la un incident petrecut în comuna Luncavița, județul Tulcea.
 
Potrivit IPJ Tulcea, din primele verificări efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, a reieșit faptul că un bărbat ar fi pătruns fără drept în curtea unui imobil și ar fi ucis doi câini de talie mică, folosind un obiect contondent.
 
În acest caz, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „uciderea animalelor, cu intenție, fără drept”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 25 alin.(3) lit.a) din Legea 205/2004 R, și „violarea de domiciliu”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 224 alin. 1 din Codul Penal.
 
Cercetările au fost preluate de către polițiști din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor a Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea în vederea stabilirii cu exactitate a circumstanțelor în care s-au produs faptele și luării măsurilor legale care se impun.
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.


 
Citește și
Știri Constanța Urmărire ca în filme pe străzile din Năvodari. Un șofer a fost urmărit de polițiști
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii