Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
18:39 21 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Oficial de la DIICOT și IPJ Constanța despre perchezițiile de la Penitenciarul Poarta Albă! Detalii din anchetă (GALERIE FOTO+VIDEO)

ro

20 Feb, 2025 15:41 418 Marime text
Foto: DIICOTLa data de  20  februarie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța, Biroul de Combatere a Traficului de Droguri au sesizat judecătorul de drepturi și libertăți  din cadrul Tribunalului Constanța cu propunerea de arestare preventivă a 11 inculpați (9 bărbați și 2 femei), cu vârstele cuprinse între 29 și 49 de ani, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat, efectuare, fără drept, de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive și trafic de droguri de mare risc.

Potrivit DIICOT și IPJ Constanța, din probatoriul administrat a reieșit faptul că, pe parcursul anului 2024, patru inculpați au constituit un grup infracțional organizat, la care ulterior au aderat ceilalți inculpați cercetați în cauză, scopul grupării fiind obținerea de beneficii financiare importante prin comiterea infracțiunilor menționate anterior.  

Astfel, 6 inculpați, aflați în executarea unor pedepse privative de libertate într-un penitenciar situat în județul Constanța, împreună cu alți 5 inculpați din care unul aflat sub măsura arestului la domiciliu, au procurat, deținut și comercializat, în mod repetat, către consumatori încarcerați în aceeași unitate de penitenciar, substanțe psihoactive din categoria canabinoizilor sintetici  și droguri de mare risc sub formă de substanță cristalină. Gruparea de criminalitate organizată  a acționat până la momentul intervenției organelor judiciare, respectiv 19.02.2025.
Substanțele interzise au fost introduse în  interiorul spațiului de detenție sub formă de corespondență, în interiorul căreia se aflau foi de hârtie tip matematică  impregnate cu droguri de mare risc sau substanțe cu efect psihoactiv.  În schimbul a 2 pătrățele inculpații solicitau de la cumpărători  2 pachete de țigări, ori sume de bani care erau plătite de către consumatori, prin intermediul membrilor de familie, către persoane din anturajul apropiat al inculpaților“ - conform anchetatorilor. 

Astfel, în intervalul noiembrie 2024 – ianuarie 2025, inculpații aflați în spațiile de deținere au deținut, manipulat și comercializat substanțe interzise,  cantitățile fiind indisponibilizate pe parcursul urmăririi penale.

De asemenea, polițiștii din cadrul penitenciarului, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au găsit și ridicat cu ocazia unor controale efectuate în camera ocupată de liderul grupului, coli imprimate cu substanțe interzise, ascunse în diverse spații.  O altă cantitate de substanță a fost descoperită și ridicată dintr-un spațiu exterior penitenciarului, locație în care pentru o scurtă perioadă a fost condus unul dintre inculpații încarcerați.
În cursul zilei de ieri, împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, cu sprijinul  polițiștilor din cadrul Penitenciarelor Poarta Albă și Slobozia au fost puse în aplicare 22 de mandate de percheziție domiciliară pe raza județului Constanța și în spații de detenție din cadrul celor două unități de penitenciar, fiind identificate și ridicate mai multe mijloace de probă. 
Față de 4 dintre inculpații cercetați, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Constanța, Biroul de Combatere a Traficului de Droguri au dispus măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore“ - mai transmit anchetatorilor

Actele de urmărire penală au fost efectuate împreună cu polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța și cu sprijinul conducerii Penitenciarului Poarta Albă acordat în cursul investigațiilor.                                              

Acțiunea a fost realizată cu suportul polițiștilor serviciilor de combatere a criminalității organizate Ialomița și Călărași, precum și al jandarmilor cadrul grupării Mobile de Jandarmi Constanța.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție“ - precizează procurorii





Citește și: 

Percheziții la Penitenciarul Poarta Albă din Constanța! Toate celulele, răscolite de DIICOT. A fost controlată și celula lui Vlad Pascu
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii