22 de persoane au murit şi alte 16 sunt în stare critică după ce au consumat alcool contrafăcut la Istanbul
22 de persoane au murit şi alte 16 sunt în stare critică după ce au consumat alcool contrafăcut la Istanbul
17 Dec, 2021 19:56
ZIUA de Constanta
5410
Marime text



Autorităţile turce au intensificat acţiunile care vizează contrabanda cu alcool înainte de sărbătorile de Anul Nou, efectuând numeroase operaţiuni la nivel naţional care vizează vânzători şi distribuitori.
Biroul guvernatorului din Istanbul a anunțat că 11 din cei care au murit erau cetăţeni străini şi la fel cinci dintre cei spitalizaţi.
În total, 46 de persoane au fost spitalizate pentru intoxicaţie cu alcool.
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a impus taxe mari pe alcool. Impozitul pe băutura tradiţională raki, o băutură alcoolică cu gust de anason, a crescut vertiginos în ultimul deceniu.
Preţurile băuturilor alcoolice în pieţe, restaurante şi baruri au crescut în ultimele luni din cauza taxelor mari şi a creşterii inflaţiei.
Economiştii au afirmat că impozitarea excesivă a alcoolului va încuraja oamenii să consume produse contrafăcute sau să fabrice băuturi acasă, determinând o creştere a cheltuielilor sanitare şi conducând la numeroase decese care pot fi prevenite.
Foto Pixabay
Sursa Agerpres
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii