Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
12:09 07 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un hacker care a ţintit NATO şi armata americană a fost arestat în Spania

ro

07 Feb, 2025 09:08 172 Marime text

foto: Pixabay
Poliția spaniolă a declarat miercuri că a arestat un hacker care a lansat zeci de atacuri cibernetice asupra unor instituții strategice, inclusiv armata SUA, NATO, ONU și ministerul apărării.

Anchetatorii și-au început investigația în februarie 2024, după ce o asociație de afaceri din Madrid a suferit furt de date, înregistrând peste 40 de atacuri cibernetice asupra instituțiilor internaționale și spaniole de-a lungul anului.

Printre ținte se numără armata SUA, NATO, ONU, ministerele spaniole de apărare și educație, Garda Civilă, universități și Organizația Aviației Civile Internaționale, a spus poliția într-un comunicat, scrie The Barrons. 

Hackerul a obținut acces la baze de date cu informații despre angajați și clienți, precum și documente interne care au fost apoi vândute sau publicate pe forumuri de internet.


Citește și:

Temperatură de aproape 27 de grade Celsius, înregistrată luni. „E cea mai mare valoare din ultimul secol şi jumătate, în ianuarie”
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii