Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
18:53 12 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

ÎCCJ ÎPS Teodosie, ierarhul Tomisului, amânare în dosar. Când a fost stabilit noul termen

ro

12 Feb, 2025 16:12 205 Marime text
ÎPS Teodosie - sursa foto: ZIUA de ConstanțaIerarhul Tomisului, ÎPS Teodosie, a avut termen astăzi la Înalta Curte de Casație și Justiție.

La termenul de azi, înaltul putea primi decizia definitivă din partea magistraților cu privire la cererea de anulare a deciziei prin care Curtea de Apel Constanța a hotărât începerea judecății, în dosarul care are ca obiect „infracțiuni de corupție”. Magistrații au decis o nouă amânare în dosar, pentru data de 26 februarie 2025.


Reamintim că procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au dispus trimiterea în judecată a înaltului prelat, pentru presupusa săvârșire infracțiunii de cumpărare de influență. În același dosar a fost deferit justiției și Ilie Petre, consilier în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului, acesta fiind suspectat de complicitate la cumpărare de influență.

Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 

Citește și:

ÎPS Teodosie și Petrică Leașcu, așteptați la Tribunalul Constanța!
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii