Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
//
02:24 11 02 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La Tribunalul Constanța Amânare în dosarul persoanelor suspectate că ar fi exploatat o adolescentă de 14 ani pe bulevardul Aurel Vlaicu din municipiu

ro

09 Feb, 2025 14:50 312 Marime text
Foto ilustrativă- sursa: Pexels

Tribunalul Constanța a amânat cauza în dosarul în care patru persoane sunt cercetate în arest la domiciliu, într-un dosar de trafic de minori!
 
În cauză, este vorba despre Ciobotaru Gheorghe, Ciobotaru Mărioara, Cercel Florica și Ciobotaru Gheorghe Armando, despre care procurorii DIICOT spun că ar fi profitat de vulnerabilitatea unei adolescente de 14 ani și ar fi exploatat-o sexual pe aceasta în mai multe locații stradale, inclusiv pe bulevardul Aurel Vlaicu din municipiul Constanța.
 
În iunie 2023, în urma percheziției domiciliare la persoanele suspectate, a fost depistată persoana vătămată minoră, care a fost preluată de specialiști din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța.
 
Dosarul se judecă la Tribunalul Constanța, iar potrivit surselor noastre, cazul se află în atenția completului de judecată prezidat de judecătorul Marius Nastasia.
 
Potrivit portalului instanțelor de judecată, la termenul anterior, de vineri 07.02.2025, cauza a fost amânată, magistrații stabilind ca următorul termen să se desfășoare peste o lună. Oricare va fi decizia instanței, nu va rămâne definitivă, putând fi contestată.
 

 
Între timp, la data de 13.02.2025, tot Tribunalul Constanța va stabili dacă îi va menține pe inculpați în arest la domiciliu sau dacă va dispune măsuri preventive mai blânde. Oricare va fi decizia instanței, nu va fi definitivă!

 
Oficial de la DIICOT
 
În  cauză s-a reținut faptul că , în ianuarie 2023, inculpații au recrutat o persoană vătămată minoră, profitând de starea de vulnerabilitate a acesteia, (părinți despărțiți și o situație materială precară), în scopul exploatării prin obligarea la practicarea prostituției.
 
Astfel, în perioada ianuarie-iunie 2023, inculpații au adăpostit persoana vătămată minoră la o adresă din orașul Murfatlar, iar în perioada martie-mai 2023, au transportat-o în mai multe locații stradale în scopul exploatării sexuale a acesteia.
 
Inculpații au determinat persoana vătămată minoră să practice prostituția și au înlesnit această activitate , în scopul obținerii unor foloase materiale.
 

La data de 22.06.2023, în urma percheziției domiciliare efectuate, a fost depistată persoana vătămată minoră, care a fost preluată de specialiști din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța.
 
De asemenea, au fost descoperite și ridicate înscrisuri cu valoare probatorie, mai multe terminale mobile, precum și un autoturism folosit la activitatea infracțională.
 
Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității organizate Constanța.
 
La acțiune au participat și polițiști din cadrul Serviciului Criminalistic al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, precum și jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Tomis” Constanța.
 
Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română.
 
Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și prezumția de nevinovăție.
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
 
Citește și:
Scandalos! O fată minoră, exploatată sexual de patru persoane, pe bulevardul Aurel Vlaicu din Constanța. Cazul, în atenția Tribunalului

 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii